The analysis of tiny house through the motivations and challenges: A case study in Turkey
Motivasyonlar ve zorluklar üzerinden tiny house analizi: Türkiye durum incelemesi
  1. Tez No: 784917
  2. Yazar: ÖZGE İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ASLANKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Alternatif bir yaşam biçimi olarak Tiny House, bilimsel literatürde bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, insanları böyle bir yaşam tarzını seçmeye neyin motive ettiğini ve seçildikten sonra ortaya çıkan zorluklarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için Türkiye'deki minik ev hareketinin durumunu ve potansiyelini bir durum çalışması aracılığıyla araştırmaktır. Analiz, küresel uygulamalarla ilişkili olarak karşılaştırmalı bir bakış açısıyla Türkiye pazarını ve kullanıcı profillerini içerir. Küçücük evlerin bir konut tipolojisi olarak ortaya çıkışı ve yaygınlaşmasına ilişkin geniş literatürün ardından; tanımı, yönetmelikleri ve uygulamaları tanıtılmaktadır. Durum çalışması, üretim firmaları ve mevcut sakinlerle yapılan röportajları ve ayrıca böyle bir yaşam tarzının sunduğu fırsatlar ve bu deneyimin Türkiye'de nasıl karşılanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için potansiyel kullanıcılarla yapılan anketleri içeriyor. Böylece bu çalışma, Türkiye'de ortaya çıkan Tiny House Hareketi realitesinin, kentsel alanda pandemi deneyiminin mekansal sınırlamalarından sonra somutlaşan alternatif yaşam gibi yeni ortaya çıkan bir ihtiyacı karşılama potansiyeline nasıl sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tiny House as an alternative way of living is advancing as a topic in scholarly literature. The purpose of this study is to investigate the state and potential of the tiny house movement in Turkey via a case study in order to learn what motivates people to choose such a lifestyle and how to confront the challenges that arose once chosen. The analysis involves the Turkish market and the user profiles with a comparative perspective in relation to the global applications. Following the extensive literature on the emergence and expansion of tiny houses as a housing typology; definition, regulations, and applications are introduced. The case study involves interviews with the production companies and the available residents, also survey with potential users to learn more about the opportunities of such a lifestyle and how the experience would be responded to in Turkey. By doing so, this study demonstrates how the emerging reality of Tiny House Movement in Turkey has the potential to meet a new emerging need of alternating living materialized after the spatial limitations of the pandemic experience in the urban space.