İslâm hukukunda tecavüz suçunun sınıflandırılma problemi ve bu problemin ispat ve ceza yöntemlerine etkisi
The problem of classification of the crime of rape in Islamic law and the effect of this problem on proof and penalty methods
  1. Tez No: 784929
  2. Yazar: MERAL BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fıkıh Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İslam hukukunda suç ve cezaların had, tazir, kısas şeklinde üçlü tasnifi esastır. Zina, mezhep ekolleri tarafından, bütün cinsel suçları içine alacak şekilde bir had suçu sayılmıştır. Ayet ve hadislerde zina suçunun bütün tipleriyle ele alınmış olması, zinanın bir had suçu olduğu konusunda şüpheye mahal vermemektedir. Ancak zinanın alt dalları (çeşitleri) kabul edilen diğer bütün suçlar, suçun unsurları yönünden zinadan farklılık göstermektedir. Aynı zamanda zina suçunun ispatı için cumhurun şart olarak sunduğu kanunî delil zorunluluğu, bu suçu işleyen bireylerin sır alanı içinde onlara özgürlük kazandırırken, zinanın altdalları (çeşitleri) kabul edilen diğer cinsel suçlar da, mağduriyetlere sebep olmaktadır. Bu soruna çözüm olarak sunulan had suçlarında serbest delil kullanılmasının kabul edilmesi halinde ise zina suçu işleyen bireylerin sır alanına devletin müdahale etme hakkını doğuracaktır ki bu da İslam'ın özgürlüklere karşı totoliter bir yapıya bürünmesi anlamını taşıyacak, tehlikeli bir yaklaşımdır. Çalışmamızda ilk olarak İslam hukukunda yapılmış olan sınıflandırma çalışmaları incelenerek kişinin sır alanının dokunulmazlığı ilkesinin hukuktaki yeri gösterilmiş, daha sonra zina suçunun ayetlerin ışığında tipleri oluşturulmuş, tecavüz suçunda bu tiplerin olmadığı tespit edilmiştir. Zina ve tecavüz suçlarının, bu suçlara verilen ceza ile korunan hukuksal değerler yönüyle karşılaştırılması yapılmıştır. Bütün bunlar tecavüzün zinanın bir alt dalı olmadığını göstermiştir. Bu probleme çözüm olabilecek üç ihtimal tespit edilmiştir. Birincisi Osmanlı döneminde olduğu gibi tazir suçlarından saymak. İkincisi modern dönem İslam hukukçularının çare olarak sunduğu iğtisap suçu olarak kabul etmek. Üçüncü olarak tecavüz suçu ve türevlerine, İslam hukukunun yapısına uygun, Yusuf suresinde örneklendirildiği ve sahabe döneminde de tatbik edildiği üzere, serbest delille ispatlanabileceği müstakil bir alan açmak. Çalışmamızda bütün bu ihtimallere yer verilmekte ve değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
In Islamic law, the tripartite classification of crimes in the form of hadd tazir qisas is essential. The adultery is considered a hadd crime by sectarian schools, including all sexual crimes. The fact that adultery is handled with all its types in verses and hadiths leaves no room for doubt that adultery is a hadd crime. However, all other crimes, which are considered sub-branches of adultery, differ from adultery in terms of the elements of the crime. At the same time, the requirement of legal evidence, which is presented by the public as a condition for the proof of the crime of adultery, gives freedom to the individuals who commit this crime within the sphere of secrecy, while it causes victimization in other sexual crimes, which are considered sub-branches of adultery. If the use of free evidence in hadd crimes, which is presented as a solution to this problem, is accepted, it will create the right of the state to intervene in the secret area of individuals who commit adultery, which is a dangerous approach that will mean that Islam assumes a totalitarian structure against freedoms.In our study, firstly, the classification studies made in Islamic law were examined and the place of the principle of inviolability of the person's secret area in law was shown, then the types of adultery crime were created in the light of the verses, and it was determined that these types were not found in the crime of rape. The crimes of adultery and rape were compared with the punishment given to these crimes in terms of the legal values protected. All these showed that rape is not a sub-branch of adultery. Three possibilities have been identified to solve this problem. The first is to count them as tazir crimes, as in the Ottoman period. The second is to accept it as a crime of acquisition (iğtisab), which is offered as a remedy by modern-era Islamic jurists. Thirdly, to open an independent field where the crime of rape and its derivatives can be proved with free evidence, in accordance with the structure of Islamic law, as exemplified in Surah Yusuf and applied in the period of the Companions. All these possibilities were evaluated in our study.