PWM eviricilerde besleme hattı akım harmoniklerinin mikrobilgisayar ile kontrolü
The Control of the feeding line current harmonics througth computer in PWM inverters
- Tez No: 78494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. GÖKHAN ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezin konusu PWM (Pulse Width Modulation) eviricilerin sebep olduğu harmonikleri pasif filtreler kullanmak suretiyle sınırlandırılması yöntemine katkıda bulunmak ve reaktif kompanzasyonun iyileştirilmesine yönelik yeni bir yaklaşım sunmaktır. Geliştirilen güç dağıtım modelinin esas özelliği filtre kapasitesi ve rezonans noktasını tasarım parametreleri olarak kullanmaktır. Bu yaklaşım aynı zamanda üretim toleransları gibi ısı ve frekans değişimine bağlı olarak ayarsızlık etkilerini de inceler. Amaçlanan yaklaşım bilgisayar tabanlı bir program ile gerçekleştirildi. Yapılan harmonik analiz işlemleri Matlab programı ile yapıldı. Sunulan bu yaklaşım özel bir deneysel sisteme değişik yük şartları için uygulandı ve analiz sonuçlarında sistemde büyük harmonik iyileşmeler görüldü. İleri sürülen bu yaklaşımın kullanıldığı deneysel sistemde hattan çekilen sürücü girişindeki hat akım harmoniklerinin örneklenmesi ve bilgisayar ortamına aktarılması DMS2 seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örnekleme hızı 2KHz olup lKHz'e kadar harmonikler analiz edilmiştir. Sistemde etkili olan harmonikler 5, 7, 11 ve 13. dereceden harmonikler olduğu için örnekleme hızı yeterli olmuştur. Sunulan bu yaklaşım özel bir sisteme uygulanmasına rağmen oldukça genel bir yaklaşımdır. Bu nedenle bu model pek çok endüstriyel ünitenin harmonik problemlerini bilgisayar katkısını da kullanarak hızlı bir şekilde çözmekte kullanılabilir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject matter of this thesis is to make contributions to the method by which the harmonics caused by PWM inverters are limited through the use of passive filters, and to bring a new approach to the improvement of reactive compensation. The unique feature of the developed power distribution model is that it incorporates both the filter capacity and resonant point as design parameters. The model also considers the detuning effects due to temperature and frequency variations, as well as manufacturing tolerances. The proposed approach was implemented as a PC based computer program. Matlab 5.0 was used for the harmonic analysis computations. The presented approach was applied to an experimental system, under various load conditions and results all showed great improvements. In the experimental system mentioned above, DMS2 kit was used to take samples of line current harmonics at the driver input which was withdrawn from the line, and to deliver these samples to computer environment. Harmonics up to 1 KHz were analysed while the sampling frequency was 2 KHz. The sampling frequency was sufficent, because the effective harmonics in the system were 5th, 7th, 11th and 13th degree harmonics. Though this approach was applied to a private system, in fact it is a very common approach, which makes it an efficient model to solve the harmonics problems of many industrial units in a fast manner using computing power of computers.