Ayrık söylenen kelimelerden oluşan cümleler içinde geçen anahtar kelimelerin bilgisayar tarafından belirlenmesi ve kağıda aktarılması
Determination of the passwords in a sentence with computer and printing
- Tez No: 78495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BİLGİNER GÜLMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu tezde ayrık söylenen, sınırlı sayıdaki kelimeden oluşan bir cümle içerisindeki kelimelerin başlangıç ve bitiş noktalarının tesbitine çalışılmıştır. Kelimelerin başlangıç ve bitiş noktalarının tesbiti amacıyla ses sinyalinin enerji seviyesinden ve sıfır geçiş sa yısından yararlanılmaktadır. Enerji seviyesi ve sıfır geçiş sayısının, ses ve sessizlik için belirlenen sınır değerleri kontrol edilerek bu tesbit yapılmaktadır. İlk olarak, belirlenen bu sınırların hangi aralık larda olduğunu belirlemek için istatistiksel çalışma yapılmıştır. İkinci bir aşama olarak enerji seviyesi için tek eşik değeri ve iki eşik değeri kullanarak kelimenin başlama ve bitiş noktalarını tesbit eden bilgisayar programları hazırlanmıştır. Programlama için, C bilgisayar programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this thesis, it is tried to determine the beginning and end points of the words in a sentence consisting of a limited number of isolated words.To determine the beginning and end points of the words, the energy level and the number of zero crossing of the speech and silent signal. This determination is done by checking the boundary values of the energy level and number of zero crossing determined for speech and silence regions. At first, a statistical study is carried out to determine the ranges of the boundary values. In the second stage, the computer programmes which determine the beginning and end points of the words are realized by using a single threshold and two thresholds of the energy level for one zero crossing threshold. C computer programming language is used in the programs.