İlaç sanayi atık sularının fotofenton ve membran sistemleri ile arıtımı
Treatment of pharmaceutical industry wastewater with photofenton and membrane systems
  1. Tez No: 784948
  2. Yazar: ENDER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Küresel iklim değişikliği, artan nüfus ve gelişen sanayi ile birlikte su sıkıntısı tüm dünyayla birlikte ülkemizde de problem olmuştur. Hayatın devamlılığını sağlamak için en zaruri ihtiyaç olan su; kaliteli olduğu oranda insan sağlığına faydalıdır. Su kaynaklarının doğru kullanımı, içme suyu temini gibi konularda elde edilecek başarı yüzdesi, bir coğrafyadaki hayat standardının gözle görülür derecede yükseltir. İlaç sektörün maliyetli ve kapsamlı bir sektör olduğunu düşünecek olursak her aşamada hem insan hem de doğal olarak çevre düşünülmelidir. İlaç sanayi atık suları toksiktir ve uygun arıtma olmadığından yüksek bertaraf bedelleri ödenerek tehlikeli atık olarak gönderilmektedir. Bu çalışmada ileri arıtım prosesleri olan nanofiltrasyon ve ters osmos ile entegre edilmiş ön arıtım kurularak, deşarj standartları sağlanmak amaçlanmıştır. Elde edilen suyun ters osmosdan geçmesi, şebeke suyuna göre daha kaliteli olduğundan; birçok alanda tekrar tekrar kullanılabilir. Bu da birçok maliyeti düşürdüğünden, sanayinin geri dönüşüm kavramını geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
With global climate change, increasing population and developing industry, water shortage has become a problem in our country as well as the whole world. Water, which is the most essential need to ensure the continuity of life; It is beneficial to human health in proportion to its quality. The percentage of success to be achieved in issues such as the correct use of water resources and the supply of drinking water significantly increases the standard of living in a geography. Considering that the pharmaceutical industry is a costly and comprehensive industry, both human and natural environment should be considered at every stage. Pharmaceutical industry waste water is toxic and since there is no proper treatment, it is sent as hazardous waste by paying high disposal costs. In this study, it is aimed to provide discharge standards by establishing pre-treatment integrated with nanofiltration and reverse osmosis, which are advanced treatment processes. Since the obtained water passes through reverse osmosis, it is of higher quality than the mains water; It can be used over and over again in many fields. As this reduces many costs, it can improve the industry's recycling concept.