Determination of extracellular hydrolytic enzyme capabilities of some anoxybacillus isolated from hot spring environments
Kaplıcalardan izole edilen bazı anoksibasillerin ekstrasellüler hidrolitik enzim kapasitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 502777
  2. Yazar: WIDAD HASSAN YARWAIS JAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET EMRE EREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'den Afyon ili kaplıcasından izole edilen Anoxybacillus flavithermus bakterileri kullanılmıştır. Bakteriler morfolojik ve fizyolojik açıdan test edildi ve identifikasyonlar için 16S rRNA karşılaştırması ile analiz edildi. Bu tezde, bakteri tespiti için biyokimyasal testler yapılmıştır. Bu amaçla nişasta, kazein, ksilenaz ve asparginaz hidrolizi ve katalaz, üreaz ve lipaz aktiviteleri incelenmiştir. İzole edilmiş bakterilerde ayrıca dört farklı (kloramfenikol, ampisilin, rifamisin ve eritromisin) antibiyotik kullanılarak antibiyotiklere dirençli testler yapılmıştır. Bakteriler, agar besi ortamında geliştirildi ve sonuçlara göre; izole edilen tüm suşlar nişastayı karbon ve enerji kaynakları olarak fermente etmiş ve inkübasyondan 24 saat sonra 50 ° C'de ve pH 7.0'da amilaz aktivitesi elde edilmiştir. Tüm suşlar katalaz pozitif olarak değerlendirilmiştir. A. flavithermus suşlarının birkaç suşu hariç üreaz ve kazeinaz pozitif olarak elde edildi. Özellikle KJ095001 suşu, hem üreaz ve hem de kazeinaz açısından negatif olarak elde edildi. Biyoteknoloji son yıllarda oldukça hızlı gelişti ve mikrobiyal enzimlerin üretimi endüstriyel sektörler için gerekli bir proses haline geldi. Mikroorganizmaların enzimleri ve tüm hücreleri, biyoremediasyon işlemleri ve atık yönetimi için çokça kullanılmaya başalndı. Mikrobiyal enzimleri başlıca sanayi, gıda, tekstil, ilaç, deri, kağıt, kozmetik, biyomalzemeler, ince kimyasallar, enerji, selüloz ve deterjan endüstrisinde kullanılmaktadır. Bu araç, araştırmacıların, daha önce belgelendirilmemiş potansiyel bir enzimatik aktiviteye sahip olabilecek yeni bakteri soylarını taramalarını ve termofilik mikroorganizmada ilaç direncine klonlama vektörleri olarak işlev görebilecek plazmidleri araştırmalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
In this study the Anoxybacillus flavithermus bacteria were used which was isolated from hot spring of Afyon city from Turkey. The bacteria were tested for the morphological and physiological aspect and analyzed by 16S rRNA comparison for identifications. In this thesis, the biochemical tests were done for identify the characteristics of the bacterium. For this purpose, starch, casein, xylenase and asparginase hydrolysis and catalase, urease and lipase activities were examined. Also antibiotic resistant tests were performed to the isolated bacteria by using four different (chloramphenicol, ampicillin, rifamycine and erythromycin) antibiotics. The bacterium grows in nutrient agar media, and according to results; all isolated strains fermented starch as carbon and energy sources, and amylase activity was obtained at 50 ◦C at pH 7.0 after 24 h of the incubation. All strains were evaluated as catalase-positive, most of A. flavithermus strains were obtained as urease and casienase-positive except few strains and especially strain no. KJ095001 was founded urease and casienase negative. Biotechnology has grown immensely in recent years and the production of microbial enzymes was a necessary event in the industrial sectors. The enzymes and the whole cell of microorganisms have also been much used for bioremediation processes and waste management. The main industries that apply microbial enzymes are the food, textile, pharmaceutical, leather, paper, cosmetics, biomaterials, fine chemicals, energy, cellulose and detergent industries. This tool enables researchers to screen for novel bacterial strains that may have a potential enzymatic activity which have not been documented before and for looking plasmids that could serve as cloning vectors to drug resistance in thermophilic microorganism.