Rezene (Foeniculum vulgare L.), kişniş (Coriandrum sativum L.), kimyon (Cuminum sativum L.) ve anason (Pimpinella anisum L.) tohumlarından biyodizel üretim olanaklarının belirlenmesi
Determination of biodiesel production opportunities from fennel (Foeniculum vulgare L.), corrian (Coriandrum sativum L.), cumin (Cuminum sativum L.) and anisine (Pimpinella anisum L.) seeds
- Tez No: 785097
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında genellikle uçucu yağ eldesi ve baharat amaçlı kullanılan anason (Pimpinella anisum L.), rezene (Foeniculum vulgare L.), kişniş (Coriandrum sativum L.) ve kimyon (Cuminum sativum L.) tohumlarından biyodizel üretim olanakları incelenmiştir. Bu tohumların yağ asidi profilleri incelendiğinde yapılarında yüksek miktarda biyodizel için elverişli olan C18:1C6 (petroselinik asit) ve C18:2 (linoleik asit) içerdikleri tespit edilmiştir. Çalışmada petroselinik ve linoleik asit açısından zengin olan bu tohumların, uçucu yağları alındıktan sonra ve uçucu yağları alınmadan önceki sabit yağ profilleri incelenerek muhtemel bir biyodizel üretiminde ortaya çıkabilecek sonuçların kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmada uygulanan bir yöntem; tohumların hiçbir işlem görmeden soğuk sıkım ile sabit yağlarının alınması ve ardından çıkan posalardan clavenger cihazı ile su distilasyonu işleminin uygulanıp uçucu yağlarının alınması, diğer yöntem ise; buhar destilasyonu uygulanarak uçucu yağlarının elde edilmesi ve çıkan posaların soğuk sıkım işlemi ile sabit yağlarının eldesi şeklindedir. Uçucu yağları alınan tohumların posalarında kalan sabit yağların değerlendirilebilirliğini görebilmek amacıyla tezde yöntem iki farklı şekilde yürütülmüştür. Her iki uygulamada da; yağ asidi profilleri incelenmiş ve çıkan değerler sonucunda muhtemel bir biyodizel üretiminde ortaya çıkabilecek veriler hesaplanmıştır. Yapılan çalışmada her iki uygulama için de; uluslararası biyodizel standartlarına uyumlusonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biodiesel production possibilities of anise (Pimpinella anisum L.), fennel (Foeniculum vulgare L.), coriander (Coriandrum sativum L.) and cumin (Cuminum sativum L.) seeds, which are generally used for essential oil and spice purposes, were investigated. When the fatty acid profiles of these seeds are examined, it was seen that they contained high amounts of C18:1C6 (petroselinic acid) and C18:2 (linoleic acid), which were suitable for biodiesel production. In the study; it was aimed to compare the results for the possibility of biodiesel production from these seeds, which are rich in petroselinic and linoleic acid, by examining the fixed oil profiles both before and after the essential oils were taken. One of the two methods applied in the study; extracting the fixed oils of the seeds by cold pressing without any treatment, and then applying the water distillation process with the clevenger device to extract the essential oils from the pulp, as to the other method was to obtain the essential oils by applying steam distillation and to obtain the fixed oils by cold pressing the pulp. In order to see the availability of the fixed oils remaining in the pulp of the seeds from which the essential oils were taken, the method was carried out in two different ways in the thesis. In both applications, fatty acid profiles were examined, and in the light of results from the values obtained, the data that emerge in a possible biodiesel production were calculated. In the study, results in accordance with international biodiesel standards were obtained for both applications.