İstavrit balığı kroketinde nar kabuğu ekstraktının soğuk muhafaza (+4 oC) süresince kalite parametrelerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of pomegranate shells extract on quality parameters during cold storage (+4 oC) in horse mackerel crockets
  1. Tez No: 785098
  2. Yazar: ELİF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇAĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Balık kroketleri hazır tüketim yönünden önemli bir konuma gelmekle birlikte farklı su ürünleri türleri de bu ürün kapsamında değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, istavrit (Trachurus mediterraneus) balığından yapılan kroketlerde atık olarak değerlendirilmeyen nar kabuğu ekstraktının soğuk muhafaza (+4 oC) süresince kalite üzerine etkisinin belirlenmesi incelenmiştir. İstavrit balığı kroketlerinin soğuk depolama koşullarında duyusal, fizikokimyasal ve mikrobiyolojik analizleri (toplam aerobik mezofilik bakteri, küf ve maya) yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde kroketlerin pH değeri 0. günde kontrol kroket grubu için 6,07 iken nar kabuğu ekstraktlı kroket grup için 5,68 bulunmuş ve 16 günlük muhafazası sonunda bu değer sırasıyla 6,12 ve 5,36 olarak tespit edilmiştir. TVB-N değerleri 16. günde kontrol kroket grubunda 16,5 mg/100g iken nar kabuğu ekstraktlı kroket grubunda 14,54 mg/100g olduğu belirlenmiştir. TBA değeri ise 16. günde kontrol kroket grubunda 2,49 mg MA/kg, nar kabuğu ekstraktlı kroket grubunda 1,39 mg MA/kg olarak bulunmuştur. Toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 0. günde kontrol kroket grubunda 3,71 log10kob/g ve 16. günde 6,72 log10kob/g, nar kabuğu ekstraktlı kroket grubunda ise 0. günde 3,75 log10kob/g ve 16. günde 5,71 log10kob/g olarak tespit edilmiştir. Maya ve küf miktarı 16. günde kontrol kroket grubunda ve nar kabuğu ekstraktlı kroket grubunda sırası ile 4,80 log10 kob/g ve 4,75 log10 kob/g olarak bulunmuştur. Duyusal analiz sonuçlarında kontrol kroket grubunun satın alma isteği puanlamasının 10.günde daha düşük olduğu ve her iki grubun 13.günde raf ömrünün duyusal olarak sona erdiği saptanmıştır. Analizler sonucunda nar kabuğu ekstraktının antioksidan özelliğinin balık kroketlerinde kaliteye ve raf ömrüne pozitif bir etki sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While fish croquettes have an important place in terms of ready consumption, different types of aquatic products are also evaluated within the scope of this product. In this study, the determination of the effect of pomegranate peel extract, which is not considered as waste, on the quality of croquettes made from horse mackerel (Trachurus mediterraneus) during cold storage (+4 oC) was investigated. Sensory, physicochemical and microbiological analyzes (total aerobic mesophilic bacteria, mold and yeast) of horse mackerel croquettes under cold storage conditions has been made. As a result of the analysis, the pH value of the croquettes was 6,07 for the control croquet group on day 0, while it was 5.68 for the croquettes with pomegranate peel extract, and at the end of 16 days of storage, this value was determined as 6,12 and 5,36, respectively. While TVB-N values were 16,5 mg/100g in the control croquette group on the 16. day, it was 14,54 mg/100g in the croquette group with pomegranate peel extract. On the 16th day, the TBA value was found to be 2,49 mg MA/kg in the control croquette group and 1,39 mg MA/kg in the croquette group with pomegranate peel extract. Total aerobic mesophilic bacteria count was 3,71 log10 kob/g on day 0 in the control croquet group and 6,72 log10 kob/g on day 16, and 3,75 log10 kob/g on day 0 and 5 on day 16 in the croquette group with pomegranate peel extract. It was determined as 5,71 log10 kob/g. Yeast and mold amounts were found to be 4,80 log10 kob/g and 4,75 log10 kob/g in the control croquette group and the croquette group with pomegranate peel extract on the 16. day, respectively. In the sensory analysis results, it was determined that the purchasing desire score of the control croquette group was lower on the 10. day and the shelf life of both groups was sensorially ended on the 13. day. As a result of the analysis, it was determined that the antioxidant property of the pomegranate peel extract will have a positive effect on the quality and shelf life of fish croquettes.