Analysis and enhancement of the distribution network by sharing renewable energy
Yenilenebilir enerji paylaşımıyla dağıtım şebekesinin analizi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 785134
  2. Yazar: OMAR MOHAMMED RAHEEM AL-NUAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZIYODULLA YUSUPOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Irak'ın genel elektrik üretimi, yaklaşık %97'sini oluşturan doğal gaz, fosil yakıtlar ve petrole bağlıdır. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, elektrik üretimi 2015'te 64,75 TWh'den 2021'de 97,26 TWh'ye yükseldi. Yıllık nüfus artışı bir milyondan fazla olan Irak'ın elektrik talebinin bugünden 2030'a kadar iki katına çıkması bekleniyor. Irak'ın dağıtım şebeke sisteminde, kesintiler ve günlük elektrik kesintileri de dahil olmak üzere önemli boşluklar var. Irak, muazzam bir yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeline sahiptir ve bunların elektrik üretimindeki payını önemli ölçüde artırabilir. Yenilenebilir enerjinin dağıtım şebekesi sistemlerine girişinin avantajları yanında dezavantajları da bulunmaktadır, yanı, güç dalgalanmaları, yüksek doğrusal olmama durumlar, değişen dinamikler ve belirsizlikler. Bu nedenle, yenilenebilir enerjiyi şebekenin dağıtım ağına entegre ederken, güç sisteminin kararlı bir şekilde çalışmasını ve güvenilirliğini sağlamak gerekmektedir. Bu yüksek lisans tezinde, Bağdat şehrinin 3,5 MW yüklü 11 kV fideri için yenilenebilir enerji kullanan bir alçak gerilim dağıtım şebekesinin işletilmesi üzerine bir çalışma ele alınmıştır. Elektrik Geçici Analiz Programı (ETAP), bir dağıtım şebekesini yük akışı, düşme gerilimi, güç kayıpları, harmonik analizi ve aktif güç gibi parametreleri içeren analiz etmek için uygulanmış. Dağıtım ağı analiz süreci, mevcut sistemin çeşitli yük çalıştırma durumları altında durumunu ve işleyişini değerlendirmek için yürütülmüş. ETAP'taki simülasyon sonuçları, PV enerjisinin kullanılmasının bir dağıtım şebekesindeki aşırı yükü ve güç kayıplarını azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Iraq's electricity generation in general depends on natural gas, fossil fuels, and oil that accounts about 97%. In accord with the International Energy Agency, the electricity generation increased from 64.75 TWh in 2015 to 97.26 TWh in 2021. With an annual population increase of more than one million people, the electricity demand for Iraq is expected to increase double between now and 2030. There is a significant gap in distribution network system of Iraq, including interruptions and the daily shortages of electricity. Iraq has enormous potential of renewable energy resources and can significantly increase the portion of them in the producing electricity. The penetration of renewable energy to distribution network systems with its advantages has also drawbacks. Renewable energies exhibit power fluctuation, high nonlinearities, changing dynamics, and uncertainties. Therefore, it is required to provide a stable operation and reliability of the power system while integrating renewable energy into the distribution network of the utility grid. In this master thesis, a study of a low voltage distribution network operation using renewable energy is considered for 11 kV feeder with 3.5 MW load of Baghdad city. Electric Transient Analysis Program (ETAP) is applied to analyse a distribution network including such parameters as load flow, drop voltage, power losses, harmonic analysis, and active power. The distribution network analysis process is executed to evaluate the state and operation of existing system under various load operating cases. Simulation's results in ETAP show that using PV energy can reduce overload and power losses in a distribution network.