Tüp bebek merkezine başvuran COVİD-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen hastaların parametrelerinin, stres ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of parameters, stress and anxiety levels of patients with and without COVİD-19 infection applying to İVF center
- Tez No: 785135
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM TOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
SARS-COV-2'nin neden olduğu 2019 Koronavirus hastalığının (COVİD- 19) şu anki salgını Aralık 2019'da ortaya çıkmıştır ve ardından diğer birçok ülkeye yayılmıştır. 30 Ocak 2020'de, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel bir sağlık salgını olduğunu ilan etmiştir.Yapılan çalımalar, özellikle ACE2 reseptörlerini bulunduran organların, COVİD-19 aracılı patoloji ve organ disfonksiyonu açısından daha fazla risk altında olduğunu iddia etmektedir. Bazı çalışmalar gonadlarda ve diğer yardımcı üreme organlarında bu giriş faktörlerinin varlğını ortaya koymuştur. Bu nedenle, bu virüsün üreme organlarına tutunarak enfekte bireylerin üreme sağlığını ve doğurganlığını değiştirme ihtimalinin mevcut olduğunu düşündürmektedir. Biz,çalışmamızda yardımcı üreme tekniklerinden İVF/ICSI kullanılan çeşitli nedenlerle aşı olmamış, covid negatif (n=82), covid pozitif (n=76) hastanın İVF sürecindeki parametrelerini, sonuçlarını ve stres düzeylerini araştırdık. COVİD-19 pozitif hasta grubunda İVF parametrelerinin daha iyi olduğunu gözlemledik. Gruplar arasında hCG pozitifliği ve klinik gebelik oranı arasında fark yoktu. Covid geçiren hastalarda Beck anksiyete düzeyi daha yüksek, covid negatif hastalarda COVİD-19 korkusu ölçeği daha yüksek skora sahipti ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi.Her iki grupta Beck skorunun hCG pozitifliği ve gebelik oranına etkisinin olmadığını gözlemledik. Sonuç olarak COVİD-19 enfeksiyonunun kadın üreme sistemine ve İVF sonuçlarına olumsuz etkisinin olmadığınıgözlemledik.
Özet (Çeviri)
The current outbreak of the 2019 Coronavirus disease (COVID-19) caused by SARS-COV-2 emerged in December 2019 and has subsequently spread to many other countries.On January 30, 2020, the World Health Organization (WHO) declared it a global health epidemic.Studies claim that organs containing ACE2 receptors are at greater risk for pathology and organ dysfunction mediated by COVID-19.It revealed the presence of these entry factors in the gonads and other accessory reproductive organs.Therefore, this suggests that there is a possibility that this virus attaches to the reproductive organs and alters the reproductive health and fertility of infected individuals.In our study, we investigated the parameters, results and stress levels of the covid negative (n=82), covid positive (n=76) patients who were not vaccinated for various reasons, who used IVF/ICSI, one of the assisted reproductive techniques, during the IVF process.We observed that IVF parameters were better in the COVID-19 positive patient group.There was no difference between the groups in terms of hCG positivity and clinical pregnancy rate.The Beck anxiety level was higher in patients who had Covid, and the COVID-19 fear scale was higher in patients with covid negative, but it was not statistically significant.We observed that Beck score had no effect on hCG positivity and pregnancy rate in both groups. As a result, we observed that the COVID-19 infection did not have a negative effect on the female reproductive system and IVF results