Seyahat tanıtım aracı olarak sanal gerçeklik: Antalya ilinde bir uygulama
Virtual reality as a travel promotional tool: An application in Antalya
  1. Tez No: 785141
  2. Yazar: ESRA VURDUMDUYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN PAPATYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, son yıllarda artarak önem kazanan hem duyusal hem de duygusal deneyim yaratımıyla satış bağlamlarında tamamlayıcı bir etken olarak görülen sanal gerçeklik teknolojisinin, seyahat tanıtımlarındaki varlığı ve etkilerine odaklanmak için bir çerçeve sunmaktadır. Uygulama çalışma kapsamında bireylerin bu gerçeklik teknolojisini kabul düzeyleri, teknoloji hakkındaki tutumları, seyahat tanıtımlarında kullanılma olasılığı ve genel davranışsal niyetleri incelenmiştir. Türkiye'nin cazibe merkezi Antalya ilinde 260 örneklem ile bir anket çalışması yapılmış ve çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden olan yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırmanın güvenirliliğinin sağlanması için de açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Geçerlilik ve güvenilirlik ölçümleri SPSS istatistik paket programı ile yapılmış, yapısal eşitlik modellemesinin kurulumunda da LISREL istatistik programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda bireylerin sanal gerçeklik teknolojisine ilişkin kullanışlılık ve kullanım kolaylığı deneyimleri arttıkça genel davranışsal niyetlerinin de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides a framework to focus on the presence and effects of virtual reality technology in travel promotions, which are seen as a complementary factor in sales contexts with the creation of both sensory and emotional experiences, which have gained increasing importance in recent years. Within the scope of the practice study, individuals' acceptance levels of this reality technology, their attitudes about technology, the possibility of using it in travel promotions and general behavioral intentions were examined. A survey study was conducted with 260 samples in Antalya, the center of attraction of Turkey, and structural equation modeling, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. Explanatory and confirmatory factor analyses were performed to ensure the reliability of the research. Validity and reliability measurements were made with SPSS statistical package program and LISREL statistical program was used in the installation of structural equation modeling. In line with the findings obtained as a result of the research, it was observed that as individuals' experiences of usefulness and ease of use of virtual reality technology increased, their general behavioral intentions also increased.