Rus dış politikasının Ortadoğu'ya etkisi: Suriye ve Libya örneği
The impact of Russian foreign policy on the Middle East: The case of Syria and Libya
- Tez No: 785140
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte meydana gelen küresel değişimler sonucunda, uluslararası toplum tek kutuplu bir sisteme dönüşmüş, ABD, bu sisteme hâkim olmuştur. Bu durum, Amerikan hegemonyasını reddeden ve uluslararası statüsünü geri kazanmaya çalışan Rusya için kabul edilemezdi. Bu nedenle 21. yüzyılın başlarında Rusya doksanlı yıllardaki dış politikasından bağımsız ve farklı yeni bir dış politika izlemeye başladı. Rusya'nın uluslararası itibarını yeniden kazanmak için geliştirdiği söz konusu yeni politikanın amacı, uluslararası sistemde ve önemli uluslararası meselelerde etkili bir rol oynamaktı. Bu bağlamda Ortadoğu'nun jeostratejik konumu ve ekonomik potansiyeli nedeniyle Rusya, bu bölgeye büyük önem verdi ve bölge ülkeleriyle ilişkilerini yeniden kurmaya çalıştı. Arap Baharı devrimleri Rusya'ya bu konuda yardımcı oldu, çünkü Rusya kendisine bu bölgeye girme fırsatı verileceğini gördü. Zira Rusya'nın bu bölgeye girme amacı, Rusya'nın ulusal güvenliğini sağlamak ve bu bölgedeki Rus çıkarlarını korumaktı. Bu, Rusya'nın hem Suriye hem de Libya krizlerine yönelik dış politikasında son derece belirgindi.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Soviet Union and the end of the Cold War, global changes occurred. The international community turned into a unipolar system and the United States of America dominated this system. This situation was unacceptable for Russia, which rejected American hegemony and tried to regain its international status. For this reason, at the beginning of the 21st century, Russia started to follow a new foreign policy independent and different from its foreign policy in the nineties. The purpose of this new policy, which Russia developed to regain its international reputation, was to play an influential role in the international system and important international issues. In this context, due to the great geostrategic and economic importance of the Middle East, Russia attached great importance to this region and tried to re-establish its relations with the countries of the region. The Arab Spring revolutions, which Russia saw an important opportunity to play an important role in the events in this region, worked for Russia. Because Russia tried to play an important role in these crises, serving its own interests and protecting its national security. This was extremely evident in Russia's foreign policy towards both the Syrian and Libyan crises.