Classification of skin cancer with deep transfer learning method
Derin transfer öğrenme yöntemiyle cilt kanserinin sınıflandırılması
  1. Tez No: 785155
  2. Yazar: DOAA KHALID ABDULRIDHA AL-SAEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cilt kanseri insan sağlığı için önemli bir tehdittir. Cilt kanseri hastalarının tamamen tedavi edilmesinin anahtar çözümü, cilt kanserinin temelini oluşturan lezyonların erken saptanmasıdır. Yapay zekâ teknolojisindeki ilerlemeyle birlikte, dermatologların cilt kanserini tespit etmesine yardımcı olacak otomatik yaklaşımlar geliştirmede önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu çalışmada cilt kanseri sınıflandırması için Uluslararası Cilt Görüntüleme Ortaklığı (International Skin Imaging Collaboration - ISIC) veri seti (64000 görüntü) üzerinde sekiz farklı transfer öğrenme ağı incelenmiştir. Çalışmada kullanılan modeller, son zamanlarda çeşitli çalışmalarda başarılı olan DenseNet121, Xception, InceptionResNetV2, ResNet50, Inception, EfficentNetB6, VGG16 ve MobileNetV2'dir. Çalışmanın ön işleme bölümünde, veri seti eğitim, doğrulama ve test olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Çalışmanın sonuçları, bazı transfer öğrenme modellerinin, yüksek sınıflandırma doğrulukları ile sınıflandırma başarısı için uygun olduğunu göstermiştir. İnce ayarlı DenseNet121 modeli, %99.6'lık bir doğruluk oranıyla çalışmada kullanılan diğer tüm ön-eğitimli modellerden daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca topluluk öğrenme yöntemi en iyi üç model (DenseNet121, MobileNetV2 ve Xception) ile uygulandığında %99.96 doğruluk elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Skin cancer is a significant threat to human health. The key solution to completely treating skin cancer patients is early detection of lesions, which are the basis of skin cancer. With the advancement of artificial intelligence technology, significant progress has been made in developing automated approaches to help dermatologists detect skin cancer. In this study, eight different transfer learning networks are examined on the International Skin Imaging Collaboration (ISIC) dataset (64000 images) for the classification of skin cancer. The models used in the study are DenseNet121, Xception, InceptionResNetV2, ResNet50, Inception, EfficentNetB6, VGG16, and MobileNetV2 which were successful in various studies recently. In the preprocessing part of the study, the dataset is split into three parts training, validation, and testing. The results of the study showed that some transfer learning models are appropriate for classification success, with high classification accuracies. With an accuracy rate of 99.6%, the finetuned DenseNet121 model outperformed all other pre-trained models used in the study. In addition, when the ensemble learning method was applied with the best three models (DenseNet121, MobileNetV2, and Xception), 99.96% accuracy was obtained.