Erken çocukluk dönemi öğrenme yaklaşımları ve din/değer eğitimi uygulamaları
Early childhood learning approaches and religious/values education practices
  1. Tez No: 785156
  2. Yazar: HALİT KARGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Erken çocukluk dönemi bireyin gelecek yaşantısı açısından büyük önem taşımaktadır. Aynı önem, bireyin gelecekteki din/değer yargılarının şekillenmesinde de kendisini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı erken çocukluk dönemine ait öğrenme yaklaşımlarının din/değer eğitimi açısından incelenmesi, yapılacak inceleme sonucu din/değer eğitiminin yaklaşımlar içerisindeki mevcudiyetini tespit ederek belirtilen dönem içerisinde dünya üzerinde uygulanmakta olan din ve değer eğitimi modellerinin irdelenmesidir. Özellikle erken çocukluk dönemindeki çocuklara yönelik din/değer eğitiminde sıklıkla dile getirilen nitelik probleminin çözümünde yeterli düzeyde araştırmanın olmaması, araştırmanın önemini arttırmaktadır. Araştırmada nitel yöntemlerden faydalanılırken araştırmanın desenini tarama modeli oluşturmuş, ayrıca araştırmada dokümantasyon analizi, karşılaştırma ve yorumlayıcı yaklaşımlardan yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini erken çocukluk dönemi yaklaşımları, din ve değer eğitimi kavramları oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda erken çocukluk dönemi öğrenme yaklaşımlarının genel olarak din/değer eğitimi uygulamalarına yer verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Early childhood period is of great importance for the future life of the individual. The same importance manifests itself in the shaping of the individual's future religion/value judgments. The aim of this research is to examine the learning approaches of early childhood in terms of religion/values education, to determine the existence of religion/values education within the approaches as a result of the examination to be made and to examine the religion and values education models that are being applied throughout the world within the specified period. The lack of sufficient research in solving the quality problem, which is frequently mentioned in religion/value education especially for children in early childhood, increases the importance of the research. While qualitative methods were used in the research, the scanning model formed the desing of the research, and also, documentation analysis, comparison and interpretive approaches were used in the research. The sample of the research consists of early childhood approaches, religion and value education concetpts. As a result of the research, it was seen that early childhood learning approaches generally included religious/value education practices.