Prediction of students' success employing data mining algorithms
Öğrencilerin başarısının veri madenciliği algoritmaları kullanılarak tahmin edilmesi
  1. Tez No: 785154
  2. Yazar: ELAF SAEED JABER AL-YASIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM BUYRUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çoğu yüksek öğretim kurumu öğrenci başarısına kilit bir stratejik hedef olarak öncelik vermektedir. Akademik kurumlar, bütçe kısıtlamaları ve artan işletme maliyetleri karşısında eğitim seviyesinden ödün vermeden kurumlarına kayıtlı öğrenci sayısını artırmaya odaklanmaktadır. Akademik ve davranışsal verileri kullanarak öğrencilerin başarısını tahmin etmek için makine öğreniminin kullanılması, çok sayıda girişim ve çalışmanın konusu olmuştur. Öğrenci başarısını tahmin etmek için Rastgele Orman, Destek Vektör Makinesi, Lojistik Regresyon vb. gibi popüler makine öğrenimi algoritmalarını uyguladık. Destek Vektör Makinesi en iyi doğruluk (%93,8) ve hassasiyet (%98,75) puanlarını sağlamayı başarmıştır. Ayrıca yığın tabanlı topluluk modelinin uygulanması öğrenci başarı tahmininde oldukça etkilidir. Bu nedenle, öğrenci başarısını tahmin etmedeki etkinliğini diğer makine öğrenmesi algoritmalarıyla karşılaştırmak için yığın tabanlı bir topluluk öğrenme modeli geliştirilmiştir. Sonuç olarak, yığın tabanlı topluluk modeli, öğrenci başarısını tahmin etmede en iyi doğruluk puanını (%93,9) sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Most higher education institutions now priorities student achievement as a key strategic goal. Academic institutions are focusing more on keeping students enrolled in their classes without sacrificing educational level in response to budget constraints and rising operational costs. The use of machine learning to forecast students' success using academic and behavioural data has been the subject of numerous initiatives and studies. We applied the popular machine learning algorithms in order to predict student achievement including Random Forest, Support Vector Machine, Logistic Regression etc. The employed Support Vector Machine has achieved to provide the best accuracy (93.8%) and sensitivity (98.75 %) scores. Additionaly, the implementation of stack-based ensemble model is very effective in the predicition of student success. Therefore, a stacked-based ensemble learning model is cerated in order to compare the efficiency of it in the prediction of students' succes with the other machine learning algorithms. At the end, the stacked-based ensemble model has provided the best accuracy score (93.9%) in the prediction of students' success.