Genetic determinants of shovel-shaped incisors and Carabelli's cusp
Kürek şeklindeki kesici dişler ve Carabelli tüberkülü'nün genetik belirleyicileri
  1. Tez No: 785204
  2. Yazar: FATMA NUR ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVID ANDREW MERRIWETHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Binghamton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kürek şeklinde kesici dişler ve Carabelli tüberkülü, antropolojik araştırmalarda en sık kullanılan dental metrik olmayan özelliklerden ikisidir. Frekansları ve coğrafi varyasyon yapıları iyi karakterize edilmiştir. Bu iki dental metrik olmayan özelliğin güçlü genetik kontrol altında olduğu varsayılmış ve coğrafi insan popülasyonları arasında ayrım yapmak için uzun süredir kullanılmış olsa da, bu iki özelliğe neden olan genetik mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, bazal DNA dizilerindeki varyasyonun, bir bireyin kürek şeklindeki kesici dişleri ve/veya Carabelli tüberkülünü ifade edip etmediği konusunda herhangi bir etkisi olup olmadığını belirlemek için daha önce diş gelişiminde rol oynadığı tespit edilen NKX2-3, SOSTDC1, BMP4, FGF3, FGF4 ve WNT10A olmak üzere altı aday gen araştırılmıştır. Çalışma yöntemleri, 36 katılımcıdan tükürük örneklerinin ve diş verilerinin toplanmasını içermektedir. Arizona Eyalet Üniversitesi Dental Antropoloji Sistemi (ASUDAS), kürek şekli ve Carabelli tüberkülü ifadesini puanlamak için kullanılmıştır. Altı aday genin tüm gen bölgesini sıralamak için yeni nesil dizileme (NGS) yöntemleri kullanılmıştır. Spearman korelasyon testi, özellik ifadesinin derecesinin, bir bireyin genotipindeki referans ve alternatif alellerin varlığı veya yokluğu ile herhangi bir ilişki gösterip göstermediğini belirlemek için uygulanmıştır. Sonuçlar, SOSTDC1, FGF3, FGF4 ve WNT10A genlerine ait on beş SNP/INDEL'in, kürek şekli ve/veya Carabelli tüberkülü ifadesi ile anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. BMP4 ve NKX2-3 genlerinde SNP/INDEL saptanmamıştır. Bu çalışmadaki küçük örneklem büyüklüğü nedeniyle FGF3, FGF4, SOSTDC1 ve WNT10A genlerindeki varyasyonun kürek şekli ve Carabelli tüberkülü oluşumunda rol oynayabileceği sonucuna erkenden varılmış olabilir. Bu yüzden, bu iki dental özelliğin ortaya çıkmasında NKX2-3 ve BMP4'ün rolünü doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Shovel-shaped incisors and Carabelli's cusp are two of the most commonly used dental non-metric traits in anthropological studies. Their frequencies and geographic patterns of variation have been well characterized. Although these two dental nonmetric traits have been assumed to be under strong genetic control and have long been used to differentiate between geographic human populations, genetic mechanisms that cause these two traits are not completely understood. In this study, six candidate genes NKX2-3, SOSTDC1, BMP4, FGF3, FGF4, and WNT10A which were previously identified as being involved in dental development, are investigated to identify if variation in their basal DNA sequences has any impact on whether or not an individual expresses shovel-shaped incisors and/or Carabelli's cusp. Study methods involved collection of saliva samples and dental data from 36 participants. The Arizona State University Dental Anthropology System (ASUDAS) was used to score shoveling and Carabelli's cusp expression. Next-generation sequencing (NGS) methods were utilized to sequence the entire gene region of the six candidate genes. The Spearman's correlation test is utilized to determine whether the degree of trait expression demonstrates any relationship with the presence or absence of reference and alternate alleles in the genotype of an individual. Results shows that fifteen SNPs/INDELs belonging to SOSTDC1, FGF3, FGF4 and WNT10A genes are significantly associated with shoveling and/or Carabelli's cusp expression. No SNPs/INDELs were detected in the genes BMP4 and NKX2-3. Due to the small sample size in this study, the conclusion may be preliminarily drawn that variation in the genes FGF3, FGF4, SOSTDC1 and WNT10A might be involved in the formation of shoveling and Carabelli's cusp. However, more studies are needed to confirm the role of NKX2-3 and BMP4 in the production of these two dental traits.