Hedef kontrollü infüzyon cihazları ile anestezi indüksiyonu yaparken ideal doz şeması geliştirilebilir mi?
Can the ideal dosage scheme be developed when performing anesthesia induction with target controlled infusion devices?
- Tez No: 785222
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ALKIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada anestezi derinliği monitörizasyonu yapılmadan hedef kontrollü infüzyon (HKİ) sistemlerini kullanarak anestezi indüksiyonu yapmak için ideal bir doz şeması geliştirebilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya genel anestezi altında elektif cerrahi geçirecek olan ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II, 18-65 yaş arası, bilinen kognitif bozukluğu olmayan, bilgilendirilmiş onamı alınan 128 hasta dahil edildi. Standart monitörizasyonun (elektrokardiyogram, pulse oksimetri, non invaziv kan basıncı) yanı sıra Bispektral indeks (BİS) ve Train of Four (TOF) monitörizasyonu yapıldı. Hastalara 1 mcg/kg fentanil ile premedikasyon uygulandıktan sonra anestezi indüksiyonunda HKİ sistemleri ile propofol (Schnider modeli) ve remifentanilin (Minto modeli) etki bölgesi konsantrasyonu (Ce) kullanıldı. remifentanilin hedef Ce değeri 2 ng/ml olarak ayarlandı ve indüksiyon boyunca sabit tutuldu. Propofol Ce değeri 2 mcg/ml bazal dozda başlandı ve her 20 saniyede 0,2 mcg/ml doz artışı yapılarak sesli uyarana göz açma yanıtının kaybolduğu (LOC; loss of conscionusness) doz belirlenerek kaydedildikten sonra 1 mg/kg roküronyum uygulandı. Belirtilen şekilde doz artışına devam edilerek BİS değerinin 30 saniye boyunca 50 olduğu doz entübasyon dozu (INT-P) olarak kaydedildi. TOFc=0 olan hastalar entübe edildi, TOFc>0 olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Entübasyon sırasında hemodinamik parametreler ortalama arteriyel basınç (OAB) ve kalp hızı (KH) olarak bazal değer, premedikasyon sonrası, LOC anı, entübasyon öncesi ve sonrası 0.,1.,3.,5.,10. dakikalarda kaydedilerek hemodinamik yanıt entübasyon sonrasında öncesine göre OAB ve veya KH'de >%20'lik bir artış olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to develop a clinically based dose formula for anesthesia induction and endotracheal intubation without using depth of anesthesia monitoring. Materials and Methods: The study included 128 patients with ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II, 18-65 years of age, without known cognitive impairment, patients that undergone elective surgery under general anesthesia, and whose informed consent was obtained. Beside the standard monitoring (electrocardiogram, pulse oximetry, non-invasive blood pressure), Bispectral index (BIS) and Train of Four (TOF) monitoring were used. After premedication with 1 mcg/kg fentanyl, effect-site concentration (Ce) of propofol (Schnider model) and remifentanil (Minto model) were used during TCI adjustment for anesthesia induction. remifentanil Ce target was set at 2ng/ml and kept constant throughout induction. Propofol Ce value was started at a basal dose of 2mcg/ml and 1 mg/kg rocuronium was administered after the dose was recorded by increasing the dose of 0.2 mcg/ml every 20 seconds and the loss of eye-opening response to the sound stimulus (LOC; loss of consciousness) was determined and recorded. The dose increase was continued as indicated, and the dose at which the BIS value was 50 for 30 seconds was recorded as the intubation dose (INT-P). Patients with TOFc=0 were intubated, patients with TOFc>0 were excluded from the study. Hemodynamic parameters were recorded as mean arterial pressure (MAP) and heart rate (HR); basal value, LOC, before and after intubation, at 0,1,3,5,10 minutes. Hemodynamic deterioration was defined as a >20% increase in MAP and or HR after intubation compared to before.