Laparoskopik abdominal cerrahi geçirecek hastalarda abdominal kompliyansa etki eden faktörlerin belirlenmesi
The determination of the factors affecting abdominal compliance in patients undergoing laparoscopic abdominal surgery
  1. Tez No: 785221
  2. Yazar: EZGİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki birincil amacımız, yaş, cinsiyet, ASA skoru, vücut kitle indeksi (VKİ), gebelik ve abdominal cerrahi öyküsü, abdominal kas kalınlıkları, cilt altı yağ dokusu kalınlığı, diyafram kası kalınlığı, sigara ve alkol kullanım durumu ve spor yapma sıklığının abdominal kompliyans (AK) üzerine etkisini değerlendirmektir. İkincil amacımız ise insufle edilen toplam gaz hacminin postoperatif omuz ağrısı insidansına ve cerrahi memnuniyet düzeyine etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi ameliyathanesinde laparoskopik abdominal cerrahi geçiren 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildikten sonra ameliyat masasına alınarak, cilt altı yağ dokusunun, abdominal kasların ve diyafram kasının kalınlıkları ultrasonografik olarak ölçüldü. Genel anestezi başladıktan sonra mekanik ventilatör ayarları tüm hastalar için standardize edildi. İnsuflasyon, hedef intraabdominal basınç (İAB) 15 mmHg, akış hızı 4 L/dk olacak şekilde supin pozisyonda, insuflatördeki basınç ve hacim verileri ile havayolu basınçları ve kompliyansları kaydedildi. Ölçümler tamamlandıktan sonra kaydedilen verilerden hastaların insuflasyonun 3 fazı için abdominal kompliyans ve abdominal kompliyans indeksleri hesaplandı. Operasyon bitiminde cerrahtan çalışma alanını skorlaması istenmiştir. Postoperatif 24. saatte hastalar ziyaret edilerek omuz ağrısı sorgulandı. Bulgular: Çalışmamızda, hastaların AK ortalaması 443±196 ml/mmHg olarak bulundu; AK değerleri birinci fazdan üçüncü faza doğru azaldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the effect of the age, gender, ASA score, body mass index (BMI), pregnancy and abdominal surgery, abdominal muscle thickness, subcutaneous fat tissue thickness, diaphragm muscle thickness, frequency of doing sports, and smoking and alcohol use status on abdominal compliance (AC). The other aim of the study is to reveal the effect of the total volume of gas insufflated on the incidence of postoperative shoulder pain and the level of surgical satisfaction. Materials and methods: The study was performed on 90 patients who underwent laparoscopic abdominal surgery in Ankara University Faculty of Medicine Cebeci Research and Practice Hospital. After recording the demographic data of the patients, they were taken to the operating table and the thickness of the subcutaneous fat tissue, abdominal muscles and diaphragm muscle were measured ultrasonographically. Mechanical ventilator settings were standardized for all patients after genel anesthesia. While insufflation was performed in the supine position with a target intra-abdominal pressure (IAP) of 15 mmHg and a flow rate of 4 L/min, the pressure and volume data in the insufflator, and airway pressures and compliances were recorded. After the measurements were completed, the abdominal compliance and abdominal compliance indices of the patients were calculated for 3 phases of insufflation. At the end of the operation, the surgeon was asked to score the study area. At the postoperative 24th hour, the patients were visited and their shoulder pain was questioned. Results: In our study, the mean AC of the patients was found to 443±196 ml/mmHg, and AC values decreased from the first phase to the third phase.