Z kuşağına fen eğitimi: Özellikleri, ilgileri ve beklentileri
Science education for generation Z: Characteristics, interests and expectations
  1. Tez No: 785232
  2. Yazar: TUĞBA İÇME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Eğitim bir kuşağın diğer bir kuşağa aktaracağı bilgi birikimleridir. Bu nedenle eğitim çalışmaları için kuşak kavramı önemlidir. Günümüzde kuşak sınıflandırması; Sessiz Kuşak, Bebek Patlaması, X, Y ve Z kuşağı olarak yapılmaktadır. Günümüz öğrencilerinin neredeyse tamamının mensup olduğu Z kuşağı bağımsız, çok yönlü, gerçekçi ve teknoloji bağımlısı bireyler olarak nitelendirilmektedir. Bu araştırma Z kuşağı öğrencilerinin özelliklerini belirleyen ve fen eğitimi ile ortak paydaları olan teknoloji kavramı ile ilişkilerini değerlendiren bir saha çalışmasıdır. Z kuşağı öğrencilerine verilen eğitim, özellikle fen eğitimi irdelenerek onlara nasıl bir fen eğitimi verilmesi gerektiğine dair ipuçları elde edilmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada Z kuşağını temsil eden 10 öğrenci ve farklı kuşaklara mensup altı fen bilimleri öğretmeni maksimum çeşitlilik örnekleme ile belirlenmiştir. Fenomenoloji deseni ile yürütülen araştırmada, katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın çok boyutlu bulguları Z kuşağını birçok farklı yönüyle ele alarak Z kuşağının özellikleri, teknoloji ile ilişkileri, eğitimleri ve fen eğitimi olmak üzere dört tema belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmaya katılan öğrencilerin tipik Z kuşağı özelliklerini yansıttığı görülmüş ve 21. yüzyılın insan yetkinliklerinin bir karşılığı niteliğinde olan Z kuşağı bireyler için yenilikçi fen eğitimi uygulamalarına ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is the accumulation of knowledge that one generation passes on to another. Therefore, the concept of generation is important for educational studies. Currently, generations are classified as Silent Generation, Baby Boomers, X, Y, and Z. Almost all of today's students belong to Generation Z, which is characterized as independent, multi-dimensional, realistic, and technology-dependent individuals. This research is a field study that identifies the characteristics of Generation Z students and evaluates their relationships with the concept of technology, which is a common denominator with science education. By examining the education given to Generation Z students, especially science education, attempts have been made to obtain clues as to how science education should be provided to them. Using the qualitative research method, this study determined 10 students representing Generation Z and six science teachers belonging to different generations through maximum diversity sampling. Phenomenology pattern was used in the research and semi-structured interviews were conducted with the participants. The data obtained in the research was analyzed with content analysis. The multi-dimensional findings of the research identified four themes: the characteristics of Generation Z, their relationships with technology, their education, and science education. In conclusion, it was observed that the students participating in the research reflected the typical characteristics of Generation Z and it was determined that innovative science education practices are needed for Generation Z individuals, which are the equivalent of the human competencies of the 21st century.