'Küçük Ev Hareketi' nin Y ve Z kuşağı bireylerin yer bağlılıkları yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of the 'Tiny House Movement' in terms of place attachments of gen Y and Z individuals
  1. Tez No: 815155
  2. Yazar: CEREN ÇİZMECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küçük Ev Hareketi, 1990'lı yılların sonlarında“daha az, daha fazladır”inancıyla mevcut büyük Amerikan konutlarına tepki olarak ortaya çıkmıştır. Yaşam tarzında belirgin bir şekilde küçülmeyi içeren bu kavram aynı zamanda finansal özgürlük, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir mimari, özgürlük ve iyi yaşam kavramlarını da içinde barındırır. Küçük Ev Hareketi bir temel üzerinde sabit olan küçük evleri de kapsayan bir kavram olsa da“Küçük Ev”denildiğinde, yazılı ve görsel medyada sıklıkla karşılaştığımız tekerlekli küçük evler akla gelmektedir. Küreselleşme ile birlikte gelişen teknoloji insanların, nesnelerin ve bilginin de sürekli hareket halinde olmasını sağlamıştır. Artık uzaktan eğitim, uzaktan çalışma, görüntülü görüşme ve toplantılar yapılabilmekte, bulunulan yere bağlı olma gereklilikleri ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple hareket edebilen bir konutta yaşama fikri ve yer değiştirerek yaşayabilmek mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmada küreselleşmenin sonucunda yeni yaşam şekillerini biçimlendiren hareketlilik, ilk küresel nesil olarak tanımlanan Y kuşağı ve mobil kuşak olarak da adlandırılan Z kuşağı bireylerden oluşan örneklem üzerinde incelenmiştir. Tekerlekli küçük evleri hayatlarına katma istekleri ve şekilleri, yer bağlılıklarında ve dolaylı olarak hareketlilik düzeylerinde bir farklılaşma görülüp görülmeyeceğini araştırmak üzere, bu çalışmada bu iki grup arasında yer bağlılığı ölçeği kullanılarak bir anket çalışması yapılmıştır. Ankette mahalle ve şehir ölçeğindeki yer bağlılıkları, mevcut konut özellikleri ve konuttan beklentileri değerlendirilmiş ve küçük ev yönelimleri incelenmiştir. Toplanan sonuçlar SPSS 22.0 programı yardımıyla analiz edilmiş ve Z kuşağının mahalle ve şehir bağlılıkları Y kuşağına göre daha düşük ve küçük ev satın alma istekleri de yer bağlılıklarıyla ters orantılı bir şekilde Y kuşağından daha fazla olarak bulunmuştur. Yere bağlılıkları ve küçük ev satın alma istekleri değerlendirildiğinde, Z kuşağının, Y kuşağına göre daha hareketli ve tekerlekli küçük evlere sahip olma konusunda daha istekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Tiny House Movement emerged in the late 1990s as a reaction to the existing large American housing with the belief that“less is more”. It involves a significant downsizing of lifestyle, financial freedom, environmentally sensitive and sustainable architecture, freedom and the good life. Although the Tiny House Movement is a concept that includes small houses that are fixed on a foundation, when we hear the term“Tiny House”, we think of the tiny houses on wheels that we often encounter in print and visual media. The technology that has developed with globalization has ensured that people, objects and information are also constantly on the move. Distance education, remote working, video calls and meetings can now be held, and the necessity of being connected to the current location is eliminated. For this reason, the idea of living in a mobile dwelling and being able to live by relocating is possible. Therefore, in this study, mobility, which shapes new lifestyles as a result of globalization, is examined on a sample of Gen Y, defined as the first global generation, and Gen Z, also called the mobile generation. In this study, a survey was conducted between these two groups using the place attachment scale in order to investigate whether there would be a difference in their willingness and manner of incorporating tiny houses on wheels into their lives, their place attachment and indirectly their mobility levels. The survey assessed place attachments at the neighborhood and city scales, current housing characteristics and expectations from housing, and examined tiny house orientations. The collected results were analyzed in the SPSS 22.0 program and it was found that Gen Z's neighborhood and city attachment was lower than Gen Y's and their desire to purchase tiny houses was higher than Gen Y's contrary to their place attachments. When their place attachment and desire to purchase tiny houses are evaluated, it is concluded that Gen Z is more mobile and more interested in purchasing tiny houses on wheels than Gen Y.