Öz şefkat egzersizleri temelli psikoeğitim programının ebeveynleri boşanmış ergenlerin öz şefkat düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of self-compassion exercises based psychoeducation program on self-compassion levels of adolescents whose parents divorced
- Tez No: 785268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, Öz Şefkat Egzersizleri Temelli Psikoeğitim Programının ebeveynleri boşanmış ergenlerin öz şefkat düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiş deneysel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, ön test uygulamasında ortalamanın altında puan elde eden ebeveynleri boşanmış 14 lise öğrencisinin deney (n=7) ve kontrol (n=7) gruplarına seçkisiz atanması yoluyla oluşturulmuştur. Grupların oluşturulmasından sonra, deney grubuna 10 hafta süren Öz Şefkat Egzersizleri Temelli Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Her iki gruba, programın bitişinden iki hafta sonra son test; altı ay sonra izleme testi uygulanmıştır. Ayrıca, izleme testinin sonrasında deney grubuyla odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 25.0 programında parametrik olmayan yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin gruplar arasındaki karşılaştırma sonucuna göre, ön test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmazken, son test ve izleme testi puanlarında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Grup içi karşılaştırmalar incelendiğinde, deney grubunun son test ve izleme testi puanlarının ön test puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu; son test ile izleme testi puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Kontrol grubunda ise, son test puanlarının ön test ve izleme testi puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu; ön test ile izleme testi puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmektedir. Araştırma bulguları alanyazın kapsamında tartışılmış ve araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study examining the effect of the Self-Compassion Exercises Based Psychoeducation Program on the self-compassion levels of adolescents whose parents are divorced. Data were collected using the Self-Compassion Scale Short Form. The sample of the study was formed by randomly assigning 14 high school students with divorced parents who scored below the average in the pretest application to the experimental (n=7) and control (n=7) groups. Afterwards, the Self-Compassion Exercises Based Psychoeducation Program was applied to the experimental group for 10 weeks. Both groups were given a post-test two weeks after the end of the program and a follow-up test six months later. In addition, a focus group interview was conducted with the experimental group after the follow-up test. The quantitative data obtained were analyzed with nonparametric methods in SPSS 25.0. According to the intergroup comparison of the measurements made after the experimental study, a significant difference was found in favor of the experimental group in the posttest and follow-up test scores. In the within-group comparison, it was observed that the post-test and follow-up test scores of the experimental group were significantly higher than the pre-test scores, while there was no significant difference between the post-test and follow-up test scores. In control group, post-test scores were significantly higher than the pre-test and follow-up test scores, and there was no significant difference between pre-test and follow-up test scores. The research findings were discussed within the scope of the literature and suggestions were made to researchers and practitioners.