Evli olmayan bireylerin evlilik kaygıları üzerinde bilişsel çarpıtmalar ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin rolü
The role of cognitive distortions and cognitive emotion regulation strategies on the marriage anxiety of non-married individuals
- Tez No: 785281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı evli olmayan bireylerin evlilik kaygısı düzeyleri ile bilişsel çarpıtma türleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi 256 kadın ve 225 erkek olmak üzere toplam 481 evli olmayan yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Evlilik Kaygısı Ölçeği (EKÖ), Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ) ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) uygulanmıştır. Katılımcıların evlilik kaygısı düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşma durumunu analiz etmek için Bağımsız Örneklem T-Test ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. EKÖ'den elde edilen puanlar ile BÇÖ alt boyutları ve BDDÖ alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda bireylerin evlilik kaygısı düzeylerinin cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklılaştığı görülürken; yaş, eğitim düzeyi ve medeni duruma göre farklılaşmadığı görülmektedir. Cinsiyet bazında görülen bu farklılaşmada erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek düzeyde evlilik kaygısına sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları evlilik kaygısı ile kabul, ruminasyon ve olumlu yeniden odaklanma arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, evlilik kaygısı ile tüm BDDÖ alt ölçekleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between marriage anxiety degrees, cognitive distortion types and cognitive emotion regulation strategies of unmarried individuals. The sample of the study consisted of 481 unmarried adults, 256 female and 225 male. Demographic Information Form, Marriage Anxiety Scale (MAS), Cognitive Distortions Scale (CDS), and Cognitive Emotion Regulation Scale (CERQ) were used as data collection tools in the study. The Independent Sample T-Test and Kruskal-Wallis test were applied to analyze the differentiation of the participants' marital anxiety levels according to socio-demographic characteristics. Pearson Correlation Analysis was applied to examine the relationship between the scores obtained from the MAS and the sub-dimensions of CDS and CERQ. As a result of the analyzes, it is showned that the marital anxiety levels of individuals differed according to gender; It is seen that there is no difference according to age, education level and marital status. In this differentiation seen on the basis of gender, it means that men have a higher level of marital anxiety than women. Research findings also shows that there is a significant relationship between marriage anxiety and acceptance, rumination, and positive refocusing. In addition, it is seen that there is a significant relationship between marital anxiety and all CERQ sub-dimensions.