Çalışan annelerde çalışmaya dair suçluluk duygusu, bilişsel esneklik ve yaşam doyumunun incelenmesi
Investigation of working mothers' sense of guilt, cognitive flexibility, and life satisfaction
  1. Tez No: 785282
  2. Yazar: SILA ESER ÇİLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; çalışan annelerin çalışmaya bağlı olarak yaşadıkları suçluluk duygusu, bilişsel esneklik ve yaşam doyumlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Türkiye'de yaşayan 394 anne katılmıştır. Araştırma kapsamında Demografik Bilgi Formu, Anne İstihdam Suçluluğu Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizlerde, sosyo-demografik değişkenlerden çalışılan kurum (devlete bağlı kurum, özel kurum) yaşam doyumu ile anlamlı ve negatif yönlü, çocuk bakımı konusunda sosyal desteğe (aile büyüklerinin desteği, bakıcı desteği) sahip olup olmama yaşam doyumu ile anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olarak saptanmıştır. Bunun yanı sıra, çalışan annelerin bilişsel esneklik puanları ile yaşam doyumu puanları pozitif yönlü; çalışmaya dair suçluluk puanları ile yaşam doyumlarının ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki görülmüştür. Anlamlı ilişkiye sahip değişkenlerle gerçekleştirilen hiyerarşik regresyon analizinde, çalışılan kuruma göre devlete bağlı kurumda çalışıyor olmanın özel kurumda çalışıyor olmaya göre yaşam doyumunu negatif yönlü ve anlamlı yordadığı; çocuk bakımı konusunda destek almanın ise destek almamaya göre yaşam doyumunu pozitif yönlü ve anlamlı yordadığı tespit edilmiştir. Hiyerarşik regresyon analizinin sonraki aşamalarında çalışmaya dair suçluluğun; yaşam doyumunu negatif yönlü ve anlamlı şekilde yordadığı, bilişsel esnekliğin ise yaşam doyumunu pozitif yönde ve anlamlı şekilde yordadığı saptanmıştır. Bulgular neticesinde elde edilen sonuçlar, alanyazın ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalar ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the feelings of work-related guilt, cognitive flexibility and life satisfaction experienced by working mothers. In line with this purpose, 394 mothers living in Turkey participated in this research. Within the scope of the research, Demographic Information Form, Maternal Employment Guilt Scale, Cognitive Flexibility Scale and Life Satisfaction Scale were used. As a result of the analyzes, it was yielded that the institution of employment (public and private institution) have a significant and negative relationship with life satisfaction, social support system in terms of child care, which are among the socio-demographic variables, have a significant and positive relationship with life satisfaction. In addition, a positive and significant relationship was found between the cognitive flexibility scores of working mothers and their life satisfaction scores. On the other hand it was revealed that there was a negative significant relationship between the work-related guilt scores and life satisfactions scores. Among the variables with a significant relationship, it was found that working in a state - affiliated institution predicted life satisfaction negatively and significantly compared to working in a private institution. In addition, the results indicated that receiving support for child care predicted life satisfaction negatively and significantly compared to not receiving support. In the continuation of the hierarchical regression analysis, it was found that work-related guilt predicted life satisfaction negatively and significantly; on the other hand, cognitive flexibility was found to predict life satisfaction positively and significantly. As a result of the findings, the results of he research were discussed within the scope of the literature and suggestions for future research and researchers were presented.