Samsun kenti içme ve kullanma suyunun arıtma tesisi ve şebeke boyunca kalite değişiminin incelenmesi
Examining the quality variation of samsun drinking and usage water along the treatment plant and network
  1. Tez No: 78532
  2. Yazar: NAZLI AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BÖKE ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
SAMSUN KENTİ İÇME VE KULLANMA SUYUNUN ARITMA TESİSİ VE ŞEBEKE BOYUNCA KALİTE DEĞİŞİMİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu tezin amacı Samsun İçme ve Kullanma Suyunun arıtma tesisi ve şebeke boyunca kalite değişimini incelenmesidir. Bu nedenle arıtma tesisinden ve yerleşimin yoğun olduğu merkez yerleşim bölgesinden toplam 15 örnekleme noktası seçilmiştir. Belirlenen bu noktalarda, bakır, demir, toplam fosfor, fosfat, kadmiyum, kalsiyum, Kjehdahl azotu, klorür, kurşun, magnezyum, mangan, nitrat, nitrit ve pH analizlerinin yanısıra mikrobiyolojik olarak toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptekok analizleri de yapılmıştır. Elde edilen değerler ham su için Kıta İçi Su Kaynakları Kalite Parametreleri, içme ve kullanma suyu için TS266 ile karşılaştırılmıştır. Bu tez sonucunda, arıtma tesisine giren ham suyun arıtım sürecinde kalite değişimi ve devamında şebekede kalite değişimine uğradığı gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, demir, kjehdahl azotu, kurşun ve mangan parametreleri standartların üzerinde bulunmuştur, içme suyundaki bu değişiminin nedeni şebekenin yetersizliği ve eskimiş olması, boru bağlantılarının doğru yapılmamış olması ve bu noktalarda borulardan içeri kirleticilerin sızması olabilir. Bu nedenle daha geniş ölçekli çalışmalar başlatılmalı ve Samsun şehrinin mevcut alt yapısı gözden geçirilmelidir. Anahtar Kelimeler : İçme Suyu, Su Kalite Parametreleri, Su Analizleri, Samsun Arıtma Tesisi, Samsun Şebekesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to examine quality changing of Samsun Drinking and Usage Water along the treatment plant and network. This is why, there are fifteen sample points which are chosen from treatment plant and crowded settling regions. In this selected points, copper, iron, total phosphorous, phosphate, cadmium, calcium, Kjehdahl-N, chloride, lead, magnesium, manganese, nitrate, nitrite, pH, total coliform, faecal coliform and faecal streptococcus analysis were done. At the end of the analysis which were done, quantities of iron, Kjehtech- N, lead and manganese parameters higher than standards. Reasons of quality changing of drinking water are insufficiency network which are old and leaching of pollutants from pipes at this point which are known. This is why, some wide studies have to be done and present drinking water system and sewer system of Samsun has to examined again. Key Words : Drinking Water, Water Quality, Water Analysis, Samsun Drinking Water Treatment Plant, Samsun Network.