1970 sonrası Batı sanatında kadının temsiliyeti ve değişen beden algısı
The representation of women in Western art after 1970and changing body perception
- Tez No: 785337
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1970'lerde Avrupa ve Amerika'da yükselen kadın hareketiyle birlikte gelişen feminist sanatla birlikte kadın sanatçılar, Batı sanat tarihindeki tek tipleşmiş ve fetişleştirilip arzu nesnesi konumuna indirgenmiş kadın imgesine karşı bir duruş geliştirmiş ve kendi sanatsal pratiklerini oluşturmuşlardır. Feminist eleştiri bağlamında erkek egemen sanat tarihi kanonunda kadın sanatçılara yer verilmemesi, kadınların yalnızca seyirlik birer imge olarak çıplaklıklarıyla sanat alanında kendilerine yer bulabilmesi tepki çekmiş ve sorgulanmıştır. 1970 sonrası Batı sanatında feminist hareketin etkisiyle kadın sanatçılar, kadın bedeninin erkek bakış açısıyla, erkek izleyici için şekillendirilmesine tepki göstermiş ve kendi bedenlerini sanatlarının öznesi olarak kullanmışlardır. Kadın sanatçıların kendi bedenlerini kullanımı zaman zaman mevcut kadın göstergelerine eklemlenerek bu görsel kodları pekiştirmekle eleştirilmelerine neden olmuştur. Fakat genel olarak bakıldığında beden, özne, sanat tarihi söylemleri ve kadının temsiliyeti açısından önemli noktaları ortaya koymuşlar ve beden algısının değişmesinde etkili olmuşlardır. Bu araştırmanın konusu kadın sanatçıların, bedeni nasıl sorunsallaştırdıklarını, kadın olarak kendi bedenlerini ele alış biçimlerini ve sanat pratiklerine kendi bedenlerini nasıl dahil ettiklerinin incelenmesi çerçevesinde gelişmiştir. Sanat tarihindeki estetize edilmiş kadın imgesine karşılık yeni bir kadın temsili oluşturulmasının incelenmesi hedeflenmiştir. Değişen beden algısının güncel sanata yansımaları ve günümüz sanatında bedeninin kullanım biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the feminist art that developed in parallel with the rising women's movement in Europe and America in the 1970s, women artists created their own artistic practices and took a stance against the standardized, fetishized, objectified woman image in the history of western art. In the context of feminist criticism, it has been criticized and questioned that women artists are not included in the male-dominated canon of art history and women can only find a place for themselves in the field of art with their nudity. With the influence of the feminist movement in western art after 1970, female artists reacted to the shaping of the female body from a male perspective and used their own bodies as the subject of their art. The use of female artists' own bodies has occasionally been articulated with existing female indicators, causing them to be criticized for reinforcing these visual codes. But in general, they have revealed important points in terms of body, subject, art history discourses and representation of women, and they have been effective in changing body perception. The subject of this research has developed within the framework of examining how women artists problematize the body, the way they deal with their own bodies as women, and how they include their own bodies in their art practices. It is aimed to examine the creation of a new female representation against the idealized female image in the history of art. The reflections of the changing body perception on contemporary art and the use of the body in today's art were examined.