Türk ceza hukukunda suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu
The crime of 'Annihilating, concealing or changing the evidence' in Turkish criminal law
  1. Tez No: 785338
  2. Yazar: DENİZ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ceza muhakemesi, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını amaçlar. Bu yolda ona yardımcı olacak ispat vasıtaları“delil”olarak adlandırılmıştır. Hâkimin hüküm verirken her türlü şüpheden arınmış olması gerekliliği göz önünde bulundurulduğunda, aklındaki şüpheleri ortadan kaldıracak delillere ihtiyacı olduğu kuşkusuzdur. Bu kapsamda, delillerin ceza muhakemesindeki önemi büyüktür. Delillerin önemi nedeniyle kanun koyucu delillerin karatılmasını suç olarak düzenlemiş ve bu şekilde adil yargılanma hakkının korumasını amaçlamıştır. Tez çalışmasının konusu olan suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu 5237 sayılı TCK madde 281 hükmü kapsamında düzenlenmiş bulunmaktadır. Bahsi geçen hükmün ilk fıkrasında suç tipi ile şahsi cezasızlık sebebi; ikinci fıkrasında cezayı ağırlaştıran nitelikli hâl ve son olarak üçüncü fıkrasında ise etkin pişmanlık hükmü düzenlenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde delil kavramı üzerinde durulmuş sonrasında ise TCK kapsamında adliyeye karşı suç kavramı ve suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçunun tarihsel gelişimi konuları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise suçun unsurları ve özel görünüş şekilleri detaylıca incelenmiş ve son olarak benzer suçlarla karşılaştırılmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Criminal procedure aims to reveal the material fact. The means which will help him on this aim is called“evidence”. In criminal procedure, evidence is extremely important because the judge must be free from all doubts while making a judgment and for this, he needs evidence. Due to the importance of evidence, the legislator has regulated the spoliation of evidence as a crime and aimed to protect the right to fair trial with this article. In this context, the crime of“annihilating, concealing or changing the evidence”, which is the subject of the thesis, is regulated in article 281 of Turkish Criminal Code no. 5237. The type of crime and the personal impunity are regulated in the first sub-article of the aforementioned article; the qualified condition that aggravates the punishment is regulated in the second sub-article and finally, the effective repentance is regulated in the third sub-article. First of all, the concept of evidence was emphasized in the first part of the thesis. Then, the crimes against judiciary and the historical development of the crime of“annihilating, concealing or changing the evidence”were examined. In the second part of the thesis, the elements and special forms of the crime were examined and finally, the crime was compared with similar crimes.