Aktif gürültü önleme teknolojisi ve kişisel koruyucu donanım incelenmesi
Investigation of active noise canceli̇ng technology and personal protective equipment
- Tez No: 785364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen her iş kolunda mevcut olan gürültünün insan üzerindeki etkileri tam olarak bilinmese de uzun bir süreden sonra birçok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Gürültüye karşı alınması gereken önlemlerin başında kaynağından yok etme ve toplu koruma yöntemleri gelmektedir. Gürültüyü kaynağında kesmek belirli bir dereceye kadar pasif yöntemler (akustik süngerler vb.) uygulanmaktadır. Gürültüye yönelik alınan bütün önlemler öncelik sırasına göre uygulanır ve son olarak kişisel koruyucu donanımlar kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan pasif gürültü önleme amaçlı kişisel kulak koruyucuların kullanımı yetersiz kalmaktadır. Bu amaçla gelişen teknolojiyle beraber aktif gürültü önleme (ANC) sistemleri birçok alanda uygulanmıştır. İlk olarak otomotiv sektöründe ses yalıtımının yetersiz kaldığı veya konforu arttırmak amacıyla uygulanan ve sonrasında, iş makinelerinde, havalandırmada ve uçak pervanelerinde bu teknoloji uygulanmıştır. Artık günümüzde gürültülü ortamda çalışan işçiler için aktif gürültü engelleyici teknolojisini kişisel koruyucu kulaklıklarda da uygulanmaya başlamıştır. Bu aktif gürültü engelleyici kulaklıkların etkisini görebilmek için farklı iş kollarını bünyesinde barındıran ANFA Altınpark şirket bünyesinde çalışanlarda ülkemizde kullanılan; kulak içi koruyucu, tam kulak koruyucu ve ANC özellikli kulaklık mevcut iş akışında deneyimlemeleri sağlanmıştır. Sonuç olarak açık alanda peyzaj, ilaçlama, tamirat-tadilat, mekanik atölye çalışanlarının hangi kulak koruyucunun daha verimli olabileceğini belirten anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the effects of noise, which is present in almost every business line operating in our country, on people are not fully known, it causes many health problems after a long time. At the beginning of the measures to be taken against noise, elimination from the source and collective protection methods come. To a certain extent, passive methods (acoustic sponges, etc.) are applied to cut the noise at its source. All measures taken for noise are applied in order of priority and finally, personal protective equipment is used. The use of passive noise canceling personal ear protectors used in our country is insufficient. For this purpose, active noise canceling (ANC) systems have been applied in many areas with the developing technology. This technology was first applied in the automotive industry where sound insulation was insufficient or to increase comfort, and then this technology was applied in construction machinery, ventilation and aircraft propellers. Today, active noise canceling technology has started to be applied in personal protective earplugs for workers working in noisy environments. In order to see the effect of these active noise canceling headphones, ANFA Altınpark, which includes different business lines, is used in our country; earmuffs, full earmuffs and ANC enabled earphones are provided to experience in the current workflow. As a result, a survey study was conducted to indicate which ear protector could be more efficient for landscaping, spraying, repair-renovation, mechanical workshop workers in the open area.