Antagonist'ten antikahraman'a Hollywood sinemasında kötü karakter temsili: Joker karakteri örneği
From antagonist to antihero evil representation in Hollywood cinema: Example of Joker character
- Tez No: 785373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY HİLAL TUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kötülük ve kötü karakter kavramları içinde bulunduğu toplumun kültürel özellikleri ile anlam kazanmaktadır. İçinde geliştiği toplumu ilgilendiren sinemada ise kötülük ve kötü karakter kavramlarının temsil edilme şekli kültüre göre oluşmaktadır. Sinema filminde yer alan karakterler bir temsil ögesi olarak bu kavramların yansıması olarak seyirci karşısına çıkmaktadır. Anlatı yapısını karakterler üzerine kuran Hollywood sinemasında ise üretilen filmler toplumsal ve ideolojik anlamlar barındırmaktadır. Dolayısıyla Hollywood filmlerinde gözlemlenen karakterler ve temsilleri izleyicinin algı, düşünce ve görüşlerini yönlendirmede önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Çalışmada kitle iletişim aracı olarak içinde bulunduğumuz çağı karakterize eden temel kurumlardan biri olan sinemada, kötülüğün ve kötü karakterin nasıl temsil edildiği, Joker karakterinin yer aldığı üç film [Batman (1989), Kara Şövalye (2008), Joker (2019)] aracılığı ile ortaya çıkarılmak amaçlanmıştır. Çalışmada, Joker karakterinin yer aldığı üç filmdeki kötü karakter temsilleri karakter çözümlemesi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak tanımlayıcı/ betimleyici araştırma tasarımı yolu ile kötülük ve kötü karakter kavramları üzerine geliştirilen felsefi ve sosyolojik yaklaşımlar detaylı olarak ele alınmıştır. Daha sonra karakter, karakter ve tip olgusu, karakterizasyon, karakter yaratımı konuları hakkında kuramsal bilgiler verilip sinemada karakter olgusu ve Hollywood sinemasında kötü karakterin temsili konusu incelenmiştir. Son olarak ise, Joker karakteri kötü karakter temsili olarak ele alınarak bütüncül bir bakış açısı sağlayan Jens Eder'in sezgisel çekirdek modeli olarak isimlendirdiği çözümleme yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen filmler doğrultusunda Joker karakterinin Hollywood sinemasında kötü karakter olarak konumlandırılıp, antagonist bir karakterden anti-kahramana doğru değişim geçiren bir karakter olarak temsil edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of evil and bad character gain meaning with the cultural characteristics of the society in which it is located. In cinema, which concerns the society in which it develops, the way evil and bad character concepts are represented is formed according to culture. The characters in the motion picture appear to the audience as a reflection of these concepts as an element of representation. In Hollywood cinema, which builds its narrative structure on characters, the films produced have social and ideological meanings. Therefore, the characters observed in Hollywood films and their representations have an important influence on directing the perception, thoughts and opinions of the audience. In the study, it is aimed to reveal how evil and evil character are represented in cinema, which is one of the basic institutions that characterize the era we are in as a mass media, through three films featuring the Joker character [Batman (1989), The Dark Knight (2008), Joker (2019)]. In the study, the bad character representations in the three films featuring the Joker character were examined by the character analysis method. In the study, firstly, the philosophical and sociological approaches developed on the concepts of evil and bad character through descriptive/descriptive research design were discussed in detail. Later, theoretical information was given about the issues of character, the phenomenon of character and type, characterization, character creation, and the phenomenon of character in cinema and the representation of a bad character in Hollywood cinema were studied. Finally, the Wildcard character was examined with the analysis method called the heuristic kernel model by Jens Eder, which provides a holistic perspective by considering it as a bad character representation. According to the films examined, it has been concluded that the Joker character is positioned as a bad character in Hollywood cinema and represented as a character who is changing from an antagonist character to an anti-hero.