3-6 yaş grubundaki çocukların gelişimleri ile annenin ebeveynlik uygulamaları arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the relationship between the development of children in the 3-6 age group and the mother's parenting practices in terms of some variables
  1. Tez No: 785372
  2. Yazar: ELİF BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı 3-6 yaş grubu çocukların gelişimleri ile annenin ebeveynlik uygulamaları arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi İzmir ilinde ikamet eden 3- 6 yaş arasındaki 42 çocuk (13 kadın, 29 erkek) ve 42 anneden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Ebeveynlik Ölçeği, Peabody Resim – Kelime Testi, Gesell Gelişim Figürleri Testi, Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Analiz sürecinde verilerin özelliklerine göre Bağımsız İki Örneklem T Testi, ANOVA Testi ve Ki-Kare Analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the development of children aged 3-6 and mother's parenting practices in terms of some demographic variables. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the study consists of 42 children (13 females, 29 males) between the ages of 3 and 6 and their mothers (42 female) residing in İzmir. Parenting Scale, Peabody Picture – Vocabulary Test, Gesell Developmental Figures Test, Ankara Developmental Screening Inventory (AGTE) and Personal Information Form developed by the researcher were used to collect data in the study. SPSS 21.0 statistical program was used for the analysis of the data. In the analysis process, Independent Two Sample T Test, ANOVA Test and Chi-Square Analysis were used according to the characteristics of the data. In the analysis process, Independent Two Sample T Test, ANOVA Test and Chi-Square Analysis were used according to the characteristics of the data.