Endomyometrial bileşke hasarı ile yeni bir deneysel adenomyozis rat modeli oluşturulması
- Tez No: 785433
- Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Adenomyozis, endometrial gland ve stromanın myometriuma invazyonu ve onu çevreleyen myometriumun hipertrofisi ile seyreden benign jinekolojik bir hastalıktır. Günümüze kadar, hormonal manipülasyon yöntemleri ile deneysel adenomyozis modelleri oluşturulmuştur. Bilinen modellerdeki zorluklar, uzun indüksiyon süreçleri, özel tür ve şartlar gerektirebilmesi, beraberinde getirdiği maliyetler; adenomyozis üzerine ileri araştırmalar yapılmasına engel teşkil etmektedir. Endomyometrial bileşke hasarı ile kolay, hızlı indüklenebilen ve adenomyozis patogenezine ışık tutabilecek yeni bir deneysel adenomyozis rat modeli oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Deney Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Yetiştirme ve Araştırma Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Reprodüktif çağda 26 dişi Wistar-Albino virgin rat, random deney (n=20) ve sham (n=6) grubu olarak ikiye ayrıldı. Deney grubu rat uteruslarına 26G steril iğne ucu ile eksternal yüzden myometriuma ve endomyometrial bileşkeye hasar verildi. Takiben her iki uterin horn distalinden 21G steril iğne ucu ile uterin kaviteye girildi ve en proksimale kadar dört duvar kürete edilir gibi çizilerek endomyometrial bileşkeye hasar verildi. Sham grubunda steril teknik kullanılarak vertikal insizyon ile batına girildi, herhangi bir batın içi cerrahi işlem yapılmadan kapatıldı. 14 gün sonra yüksek doz anesteziyle sakrifiye edildi ve Hematoksilen-Eozin ile boyanarak ışık mikroskobu altında histopatolojik inceleme için histerektomi yapıldı. Bulgular: Sham grubundaki ratların hiçbirinde adenomyotik lezyona rastlanmadı ve myometrial infiltrasyon derecesi hepsinin Derece 0 idi. Deney grubundaki ratların tümü uterusta tanımlanan adenomyotik lezyonlara sahipti (n=20, %100) ve sham grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlıydı (%100 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adenomyosis, a benign gynecological disease, is characterized by invasion of the endometrial gland and stroma into the myometrium and surrounding myometrial hypertrophy. Theretofore, experimental adenomyosis models have been developed through hormonal manipulation. Animal studies in adenomyosis are uncommon due to the complexities of the induction of existing models, the long-term induction, and the need for particular strains and conditions accompanying expenses. To elucidate the pathophysiology of adenomyosis, we aimed to develop a rapid and affordable experimental adenomyosis rat model with endomyometrial junction injury. Material and Method: We conducted the study at Ankara University Faculty of Medicine Laboratory Animals Breeding and Research Centre. 26 female reproductive-age Wistar-Albino virgin rats were randomly divided into experimental (n=20) and sham (n=6) groups. In the experimental group, uterine tissue was injured from the external surface by intermittent insertion with a 26G needle. A blunted 21G needle was inserted respectively into both uterine horns, and the endomyometrial junction was injured as though the four uterine walls were curetted to the most proximal point. In the sham group, a vertical abdominal incision was performed, and closed without surgical intervention. After 14 days, all rats were sacrificed with a high dose of anesthetic and underwent a hysterectomy for histological examinations under a light microscope. Results: In the sham group, none of the rats had adenomyotic lesions, and the myometrial infiltration was grade 0 for all of them. All rats in the experimental group had adenomyotic lesions (n=20, 100%), which was statistically significant compared to the sham group (100% vs. 0%, p < 0.001). In the histological examination of the experimental group's uterine tissue sections, gland structures were detected to have invaded the myometrium. The grade of myometrial infiltration was statistically significantly greater in the experimental group than in the sham group (median: 1, 25-75p interquartile range:1-2, p < 0.001). Conclusion: We successfully created a novel adenomyosis model with the surgical injury of the endomyometrial junction. Our induction technique is practical, not time-consuming, and sheds light on its pathogenesis by proving the tissue injury and repair theory.