Ayçiçeği ıslahında moleküler markır yardımlı seleksiyon ile restorer (Rf/rf) allellerinin tespiti
Detection of restorer (Rf/rf) alleles by molecular marker assisted selection in sunflower breeding
  1. Tez No: 785449
  2. Yazar: ARAY ZAILASHEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ayçiçeği ıslahında moleküler markır yardımlı seleksiyon ile idameci (maintainer) ve restorer (Rf) nükleusu taşıyan bitkilerin tespiti amaçlanmıştır. Yerli hibrit ayçiçeği ıslahında moleküler markır yardımlı seleksiyon ile idameci (maintainer) ve restorer (Rf) nükleusu taşıyan bitkilerin tespiti için kodominant SCAR ve dominant markırları Rf1/rf1 allellerinin belirlenmesinde kullanılanlarıdır. B hattı geliştirmek için fertil sitoplazma taşıyan B grubu bitkilere heterozigot Rfrf nükleusu taşıyan bitkilerle yapılan geriye melezleme çalışmalarında %50 rfrf, %50 Rfrf geriye melez populasyonları elde edilmektedir ve ayrıca heterozigot Rfrf B grubu bitkilerin kendilenmesi sonucu RfRf, Rfrf, ve rfrf genotipindeki F2 genotipik açılımları (BCnF2) de ortaya çıkmaktadır. Bu rfrf genotipindeki bitkilerin belirlenebilmesi için test melezlemeleri yapılıp bir sonraki generasyonda F1 döllerinde çiçekler uygun iklim koşullarında testlenerek ayrıştırılarak aynı zamanda Rf/rf ayrımı yapan moleküler markılar kullanılıp istenilen genotiplerin markırlarla doğru ve verimli bir şekilde belirlenip belirlenemediği kontrol edilmektedir. Bir başka ifade ile, idameci (B) hatlarında sitoplazmaları fertil olduğundan nükleuslarındaki Rf/rf allellerinin durumunu tespit etmek mümkün değildir. B hatlarının nükleusunda Rf/rf durumunu ancak kısır (A) hatlarına test melezlemesi ve elde edilen F1 bitkilerinin yetiştirilip kısır ya da fertil olup olmamasının gözlemlenmesi ile anlaşılmaktadır. B hatlarında Rf/rf allellerinin moleküler markırlar ile tespiti hem maliyet hemde ıslah süresini azaltmak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In sunflower breeding, it was aimed to determine the plants carrying the maintainer and restorer (Rf) nucleus by molecular marker assisted selection. In domestic hybrid sunflower breeding, molecular marker-assisted selection was be used to determine the codominant SCAR and its dominant markers Rf1/rf1 alleles specified for the detection of plants carrying maintainer and restorer (Rf) nucleus. In order to develop a B line, 50% rfrf and 50% Rfrf backcross population obtained in backcrossing studies with plants carrying Rfrf nucleus that are heterozygous for group B plants carrying fertile cytoplasm and also heterozygous Rfrf group B plants will self-introduce F2 genotypic expansions (BCnF2) in the RfRf, Rfrf, and rfrf genotypes. In order to determine the plants in this rfrf genotype, test crosses made and in the next generation, the flowers in the F1 progeny was tested under suitable climatic conditions and was separated. At the same time, molecular markers that distinduish Rf/rf will be used to check whether the desired genotypes could be determined accurately and efficiently with the markers. In other words, it is not possible to detect the status of the Rf/rf alleles in the nucleus of the maintainer (B) lines, since their cytoplasm is fertile. Rf/rf status in the nucleus of B lines can only be understood by test crossing into sterile (A) lines and observing whether the obtained F1 plants are grown and whether they are sterile or fertile. Detection of Rf/rf alleles in B lines with molecular markers is important to reduce both cost and breeding time.