Samsun ili Bafra ilçesinde özel bir kesimhanede kesilen mandaların bazı karkas kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some carcass quality characteristics of buffaloes slaughtered at a private slaughterhouse in Bafra district of Samsun
  1. Tez No: 785450
  2. Yazar: SENA CAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Samsun ili Bafra ilçesinde özel bir kesimhanede kesilen Anadolu mandalarının bazı karkas özelliklerinin ve bu özelliklere göre kalite durumlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Şubat - Nisan 2021 tarihleri arasında kesimin yoğun olduğu günlerde kesimhaneye gidilerek kesime gelen hayvanların sahiplerinden hayvanlara ve besi durumlarına ilişkin bilgiler alınmıştır. Kesilen hayvanlarda sıcak karkas ağırlığı, mermerleşme derecesi, sırt yağ kalınlığı, bel gözü kası derinlik ve genişliği, kas pH'sı ile kas ve yağ rengi belirlenmiştir. Mermerleşme derecesi ile kas ve yağ rengi için bu amaçla geliştirilmiş skalalar kullanılmış, pH ise et için olan pH metre ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal some carcass characteristics of Anatolian water buffalo slaughtered in a private slaughterhouse in Bafra district of Samsun province and their quality status according to these characteristics. For this purpose, information about the animals and their fattening status was obtained from the owners of the animals that came to the slaughterhouse by going to the slaughterhouse on the days when the slaughter was intense between February 2021 and April 2021. Hot carcass weight, marbling, back fat thickness, waist muscle depth and width, muscle pH, muscle and fat color were determined in slaughtered animals. Scales developed for this purpose were used for the degree of marbling and color of muscle and fat, and pH was determined with a pH meter for meat.