Anadolu mandalarında bazı büyüme ve süt verim özellikleri ile bu özellikler üzerine ilk malaklama yaşı ve malaklama aralığının etkisi
Some growth and milk yield characteristics of Anatolian buffaloes and the effect of first calving age and calving interval on these characteristics
- Tez No: 785451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada bazı çevresel faktörlerin Anadolu mandalarının laktasyon verim özellikleri ve döl verim özellikleri üzerindeki etkiler ile bu çevresel faktörlerin malaklarının büyüme özellikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Samsun ilinin Bafra ilçesindeki manda yetiştiriciliği yapmakta olan 27 işletmede (3295 baş Anadolu mandası ineği ve 3317 baş malak) gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki veri yetiştiriciler ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği teknik elemanları tarafından tutulan kayıtlardan elde edilmiştir. Veriler 2013-2020 yılları arasındaki doğan malakların doğum ağırlığı (DA), 6. ay canlı ağırlığı (CA) ve 12. ay CA değerlerinin yan sıra, mandaların laktasyon sıralarını ve malaklama tarihlerini içermektedir. Ayrıca, çalışmada bu verilerden hesaplanan malaklama aralığı (MA) ve ilkine malaklama yaşı (İMY) verileri de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of some non-genetic factors on the lactation milk yield and reproductive traits of Anatolian buffaloes and the effects of these environmental factors on the growth characteristics of buffalo cows. The study was carried out in 27 buffalo dairy farms (3295 buffalo cows and 3317 buffalo calves) managing buffalo breeding in Bafra district of Samsun province. The data were obtained from the records kept by the breeders and the Buffalo Breeders Association. The data includes birth weight (BW), 6th month live weight (LW) and 12th month LW values of buffalo cows born between 2013 and 2020, as well as parity and calving dates of buffalo cows. In addition, the study also includes calving interval (CI) and first calving age (FCA) values calculated from the data.