Egzersiz sonrası geleneksel ve spor masajı toparlanma yöntemlerine hormonal tepkiler
Hormonal responses to traditional and sports massage recovery methods after exercise
- Tez No: 785501
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Egzersiz sırasında vücudun iç dengesinin korunmasında etkili olan hormonların salgılanmasındaki değişiklikler fiziksel performansı olumsuz etkilemektedir. Fiziksel yüklenmeyi takip eden dönemde gerçekleştirilen toparlanma uygulamaları, bu hormonların kan plazmasındaki oranlarının hızla dinlenme düzeyine ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu konuda gerçekleşen araştırmalar incelendiğinde hangi toparlanma yönteminin daha etkili olduğuna dair bir kanıta henüz rastlanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, şiddedi giderek artan yüksek yoğunluklu egzersiz sonrası gerçekleştirilen geleneksel ve spor masajı toparlanma yöntemlerinin bazı hormonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 23.41±2.96 ve spor yaşı 11.83±2.28 olan iyi antrenmanlı 12 yarı elit erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Birer hafta arayla tekrarlanan, yorulana kadar uygulanan yüksek yoğunluklu koşu egzersizlerinin ardından katılımcılar, çaprazlama tasarımla 20 dakika boyunca geleneksel ve spor masajı toparlanma yöntemlerine dâhil edilmiştir. Sporculardan istirahatte, egzersiz sonrası, fiziksel toparlanmanın ortasında ve sonunda antekübital venden kan örnekleri alınarak kalp atım hızları dijital gösterge cihazı ile takip edilmiştir. Santrifüjlenmiş kan örneklerinin serum kortizol, adrenokortikotropik hormon (ACTH), kortikotropin hormonu (CRH) ve endorfin hormonu değerleri spektrometrik yöntemle belirlenerek raporlanmıştır. Verilerin normalliği ve homojenliği sırasıyla Shapiro-Wilk ve Levene testleri ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler, iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile ikili karşılaştırmalar ise post hoc testlerinden Tukey testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in the secretion of hormones, which are effective in maintaining the internal balance of the body during exercise, adversely affect physical performance. Recovery practices performed in the period following the physical load play an important role in rapidly reaching the resting level of the ratios of these hormones in the blood plasma. Although there is research on this subject, no study has yet been found on which recovery practices are more effective. Therefore, the aim of this study is to compare the effects of traditional and sports massage recovery methods on some hormones after high-intensity exercise, which gradually increases in intensity. Twelve well-trained semi-elite male athletes with a mean age of 23.41±2.96 years and a sports age of 11.83±2.28 voluntarily participated in the study. Following high-intensity running exercises, which were repeated one week apart, and performed until fatigue, participants were included in traditional and sports massage recovery methods for 20 minutes in a crossover design. Blood samples were taken from the antecubital vein from the athletes at rest, after exercise, in the middle and at the end of physical recovery periods, and their heart rates were monitored by a digital display device. Serum cortisol, adrenocorticotropic hormone (ACTH), corticotropin hormone (CRH) and endorphin hormone values of centrifuged blood samples were determined by spectrometric method and reported. Normality and homogeneity of the data were determined by Shapiro-Wilk and Levene tests, respectively. Data were tested with a two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey post hoc tests were used for pairwise comparisons.