Kış mevsiminde yarı açık ve kapalı barınaklarda yetiştirilen Anadolu mandalarında barınak içi sıcaklık ve nem değerlerinin süt verimi ve kompozisyonuna etkileri
The effects of indoor temperature and humidity values on milk yield and composition in Anatolian buffaloes raised in semi-open and closed barns in winter season
  1. Tez No: 785546
  2. Yazar: FATİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, yarı açık ve kapalı barınakların kış mevsiminde sağlamış olduğu sıcaklık ve nem değerlerinin Anadolu mandalarında süt verim ve bileşenleri ile sütte somatik hücre sayısı (SHS) düzeyini nasıl etkilediğinin ortaya konulması ve bu amaçla her iki barınak tipinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Samsun ili Bafra ilçesinde bulunan ve besleme koşulları birbirine benzer olan iki tip barınakta Aralık 2020-Mart 2021 ayları arasında sıcaklık ve nem değerleri belirlenmiş, bu barınaklarda yetiştirilen mandalardan alınan süt örnekleri analiz edilmiştir. Kapalı ve yarı açık barınakların ortalama sıcaklık değerleri sırasıyla 16,50±0,136 o C ve 10,05±0,110 o C, nem değerleri ise % 77,19±0,367 ve % 69,48±0,342 olarak ölçülmüştür. Sıcaklık-nem indeksi (SNİ) değerleri ise kapalı ve yarı açık barınak tipi için sırasıyla 61,09±0,211 ve 51,08±0,173 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of temperature and humidity values provided by the semi-open and closed barns in the winter season on milk yield and components and the somatic cell count (SCC) level in milk in Anatolian buffaloes, and to compare both barn types. In the study, temperature and humidity values were determined between December 2020 and March 2021 in two types of barns with similar feeding conditions in Bafra district, Samsun, and milk samples taken from buffaloes raised in these barns were analyzed. The mean temperature values of the closed and semi-open barns were measured to be 16.50±0.136 o C and 10.05±0.110 o C, and the humidity values were 77.19±0.367% and 69.48±0.342%, respectively. Temperature-humidity index (THI) values were determined as 61.09±0.211 and 51.08±0.173 for the closed and semi-open barn type, respectively.