İstanbul ili Sancaktepe ilçesi sera gazı envanterinin çıkartılması
Investigation of greenhouse gas inventory of Istanbul provincial Sancaktepe district
- Tez No: 785570
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN HAKAN TECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnsanlığın temel ihtiyaçlarından biri olan enerjiye talep; nüfus artışı, sanayi devrimi, kentleşme ve teknolojik gelişme ile birlikte artmaktadır. Bunun neticesinde dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği problemleriyle karşı karşıya kalmıştır. Bu problem gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm ülkeleri etkisi altına almaktadır. Bundan ötürü devletler enerjinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini, havaya salınan sera gazlarını azaltma çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmada İstanbul İli Sancaktepe İlçesinde sera gazı envanteri hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, 572.979,96 tCO2e değeri ile en yüksek pay kent ulaşım araçlarına ait olduğu tespit edilmiştir. Konutların elektrik tüketiminden kaynaklı emisyonları 295.780,71 tCO2e, ticari ve kurumsal firmaların katkısı 336.500,43 tCO2e, olarak hesaplanmıştır. 165.120,86 tCO2e endüstriden kaynaklı, 14.343,54 tCO2e sokak aydınlatmalarından kaynaklı, 3149,20 tCO2e ise belediye binası elektrik, doğalgaz ve araç filosundan kaynaklı sera gazı salımı bulunmuştur. Bu veriler ışığında Sancaktepe ilçesinde sera gazı azaltım stratejilerinin belirlenmesine ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand for energy, one of the basic needs of humanity; population growth is increasing with the industrial revolution, urbanization and technological development. As a result, the world has faced the problems of global warming and climate change. This problem affects all countries regardless of their level of development. Therefore, states are working to reduce the negative effects of energy on the environment and greenhouse gases released into the air. In this study, greenhouse gas inventory calculations were made in Sancaktepe District of Istanbul Province. As a result of the calculations, it has been determined that the highest share belongs to urban transportation vehicles with a tCO2e value of 572,979.96. Emissions arising from electricity consumption of residences are calculated as 295,780.71 tCO2e, and the contribution of commercial and corporate firms is calculated as 336,500,43 tCO2e. Greenhouse gas emissions were found to be 165,120,86 tCO2e from industry, 14,343.54 tCO2e from street lighting, and 3149,20 tCO2e from municipal building electricity, natural gas and vehicle fleet. In the light of these data, it was shed light on the determination of greenhouse gas reduction strategies in Sancaktepe district.