Sosyal medya uygulamalarında dijital mahremiyet farkındalığının ölçülmesi
Digital privacy in social media applications measuring awareness
  1. Tez No: 785569
  2. Yazar: DERYA KANTAR ÖZKES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnternetin ve sosyal medya platformlarının hayatımıza girmesiyle her yaştan bireyin özel alanı olan mahremiyet kavramı yeni bir anlam daha kazanmaktadır. Sürekli gelişen, kendini yenileyen ve verilerle beslenen bir dünyada büyük verinin çılgın boyutlara ulaştığını söylemek mümkündür. Bu verilerin toplanması ve işlenmesi kişilerin mahremiyetlerini tehdit etmektedir. Bu durumun kişilerin mahremiyet algılarını değiştirerek“dijital mahremiyet”kavramını da literatürlerine eklediği görülmektedir. Bu değişim ve gelişim sosyal medya uygulamalarının kullanımıyla bireylerin dijital mahremiyet farkındalıkları ölçülmeye çalışılarak değişimin boyutları ortaya konulmaktadır. Araştırma bulgularına göre yapılan anket çalışmasıyla ve literatür taramasında incelenen çalışmalarla görülmektedir ki bireylerin yıllar içindeki dijital mahremiyet farkındalıkları gelişme göstermiştir. Bireyler her ne kadar dijital mahremiyetlerinin bilincinde hareket etmeye çalışsalar da yapılan paylaşımlar ve yıllar içinde oluşturdukları sanal kimlikleriyle her zaman tehdit altında kalabilirler. Çünkü internet üzerinde paylaşılan depolanan hiçbir veri kaybolmaz ve silinemez. Elde edilen verilerde dikkat çeken diğer bir nokta bekar, eğitim derecesi yüksek ve 18-25 yaş arası grupların dijital mahremiyetlerine diğer gruplardan daha fazla önem verdikleri görülmektedir. Sosyal medya üzerinden iletişime geçtikleri kişi sayılarını ve niteliğini daha sınırlı tuttukları ve gizlilik/güvenlik ayarlarına önem verdikleri görülmektedir. Sonuç olarak yüz yüze ilişkilerin günümüzde yerini sosyal medya ilişkilerine bıraktığı bu dönemde bireylerin“karşı taraf/kişi ben ve hayatımdaki kişilerle ilgili ne kadar bilgiyi bilirse rahatsızlık duymam?”sorusunu kendilerine sorup verdikleri cevaba göre profillerini ve paylaşım türlerini gözden geçirmeleri yerinde olacaktır. İnternet ve sosyal medya üzerinden gelen tanınmayan ve güven duyulmayan kişileri arkadaş listelerinde tutmamak, yabancılardan gelen linklere tıklamamak ve üçüncü şahıslarla ilgili paylaşımlar yapmamak, konum servislerini etkin durumda tutmamak ne kadar zor olsa da bireylerin dijital mahremiyetlerini korumalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The privacy concept which is the private area of all ages people gains a new meaning with the internet and social media platforms entering our lives. It is possible to say that big data reaches crazy dimensions in a world that is constantly evolving, renewing itself and fed by data. The collection and processing of this data threatens the privacy of people. It is seen that this situation changes people's perceptions of privacy and adds the concept of“digital privacy”to their literature. The dimensions of the change are revealed with the use of social media applications that cause this change and development by trying to measure the digital privacy awareness of individuals. With the research findings, the survey study and the studies examined in the literature review, it is seen that the digital privacy awareness of individuals has improved over the years. Although individuals try to act with the awareness of their digital privacy, they can always be under threat with the shares they have made and the virtual identities they have created over the years. Because any data shared and stored on the internet cannot be lost or deleted. Another point that draws attention in the data obtained is that single, highly educated and 18-25 age groups give more importance to their digital privacy than other groups. As a result, in this period that face-to-face relations are replaced by social media relations, it would be appropriate that individuals to ask themselves“ If the other party/person knew how much information about me and the people in my life, I wouldn't be bothered?”and review their profiles and sharing types according to their answers. However difficult it may be, not keeping unrecognized and untrusted people coming from the internet and social media in friend lists, not clicking on links from strangers, not to share about third parties and not keeping location services enabled, will contribute to the protection of individuals' digital privacy.