Laboratuvar koşullarında Stephanitis pyri (Fabricius) (Hemiptera: Tingidae) ve Orius laevigatus (fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) arasındaki bazı biyolojik ilişkiler üzerine araştırmalar
Researchs on some biological relationships between Stephanitis pyri (Fabricius) (Hemiptera: Tingidae) and Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) under the laboratory condition
  1. Tez No: 785574
  2. Yazar: ZEHRA EMLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Stephanitis pyri, Tingidae familyası içerisinde tarımsal açıdan ekonomik öneme sahip en önemli türlerden biridir. Bu zararlının literatürde birçok doğal düşmanı bildirilmiştir. Ancak bu doğal düşmanların etkinliği konusunda hemen hiç araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile S. pyri ile Orius laevigatus arasındaki bazı biyolojik ilişkiler araştırılmıştır. Çalışma 26±1 º C sıcaklık, % 60-70 orantılı nem ve 16:8 saatlik aydınlatma koşullarına sahip laboratuvar ve böcek yetiştirme odalarında gerçekleştirilmiştir. Denemeler tercihli ve tercihsiz olarak kurulmuştur. Çalışmada Armut kaplanı ile beslenen O. laevigatus'un ergin dişi ve erkek bireylerinin ömrü ile av tüketimleri belirlenmiştir. Tercihsiz denemelerde dişi O. laevigatus en uzun ortalama ömre 13,30±1,14 gün ile Armut kaplanının II.nimf dönemi ile beslenmesi sonucunda ulaşmıştır. Erkek bireyde en uzun ömür ortalama 12,40±1,58 gün ile III.nimf dönemi ile beslenmede saptanmıştır. Tercihli denemelerde ise ortalama ergin ömrü dişide 15,55±1,69 gün, erkekte 9,63±1,03 gün olarak belirlenmiştir. Tercihsiz denemelerde O. laevigatus'un ömrü boyunca av tüketimi açısından en fazla Armut kaplanının I.nimf döneminde (dişi:242, erkek:198,9 adet), en az ise ergin döneminde (dişi:5, erkek:2,3 adet) beslenme performansı gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Tercihli denemelerde ise avcı dişinin ömrü boyunca ortalama 307,7 adet, erkeğin ise 158,7 adet av tükettiği saptanmıştır. Çalışma sonucunda O. laevigatus'un ergin dönemlerinin Armut kaplanı üzerinde predatör olarak etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Tingidae türlerinin predatörleri üzerine yapılan çalışmalara göre av tüketiminin daha iyi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Stephanitis pyri is one of the most important species in the Tingidae family with agricultural economic importance. Many natural enemies of this pest have been reported in the literature. However, there is almost no research on the effectiveness of these natural enemies. This study investigated some biological relationships between S. pyri and Orius laevigatus. The study was carried out in the laboratory and insect-rearing rooms with 26±1ºC temperature, 60-70% humidity, and 16:8 hours of lighting conditions. Experiments were set up as choice tests and no-choice tests. The study determined adult longevity and prey consumption of adult female and male individuals of O. laevigatus fed with Pear lace bug. In no-choice tests, female O. laevigatus had the longest average longevity as13,30±1,14 days, reached as a result of feeding with the Pear lace bug of the II.nymph stage. The longest average longevity was determined for males and an average of 12,40±1,58 days, by feeding with III.nymphal stage. In choice tests, the average longevity was determined as 15,55±1,69 days for females and 9,63±1,03 days for males. In no-choice tests, in terms of prey consumption during the longevity of O. laevigatus, Pear lace bug's at the highest numbers in the I.nymph period (females:242, males:198,9 units) and at lowest numbers in the adult period (females:5, males:2,3 units) have been found for feeding performs. In choice tests, it was determined that the predator female consumed an average of 307,7 and the male 158,7 units of prey during her longevity. The research indicated that the adult stages of O. laevigatus have a predatory effect on the Pear lace bug. Also, it can be said that prey consumption was better as according to studies on predators of Tingidae species.