Kişilik ve dindarlık arası ilişkide hayat memnuniyetinin aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the intermediate role of life satisfaction in the relationship between personality and religion
  1. Tez No: 785584
  2. Yazar: TUBA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada katılımcıların kişilik, dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeyleri arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Temel değişkenlerin cinsiyet, yaş, eğitim gördüğü fakülte/bölüm, mezun olduğu lise, memleket, hayatının büyük çoğunluğunu geçirdiği yerleşim yeri, gelir durumu ve medeni hali demografik değişkenleri ile ilişkisi tespit edilmiştir. Ayrıca kişilik ve dindarlık arasındaki ilişki incelenerek bu ilişkiye hayat memnuniyetinin aracılık edip etmediği tespit edilmiştir. Araştırma 2021 yılı Haziran ayında Ordu üniversitesinde eğitim gören 433 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket tekniğiyle toplanmıştır. Anket formunda Kişisel Bilgi Formu, Big Five Kişilik Ölçeği, İçsel Dini Motivasyon Ölçeği ve Hayat Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS ve AMOS paket programları ile değerlendirilmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde, faktör ve iç tutarlık, t-test, ANOVA, Pearson Korelasyon analiz teknikleri kullanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla SCHEFFE ve LSD post hoc testi kullanılmıştır. Veriler incelendiğinde kişilik, dindarlık ve hayat memnuniyeti arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the personality,religiosity and life satisfaction levels of the participants was examined.The main variables are gender, age, faculty/department where they are educated, high school they graduated from, hometown, settlement where he spent the majority of his life, income status and marital status were determined to be related to demographic variables. In addition, the relationship between personality and religiosity was examined and it was determined whether this relationship was mediated by life satisfaction. The research was carried out in June 2021 with the participation of 433 students studying at Ordu University. The research data were collected by survey technique. In the questionnaire form, Personal Information Form, Big Five Personality Scale, Internal Religious Motivation Scale and Life Satisfaction Scale were used. The data were evaluated with SPSS and AMOS package programs. In the evaluation of the findings, factor and internal consistency, t-test, ANOVA, Pearson Correlation analysis techniques were used. When there was a significant difference in the ANOVA test, SCHEFFE and LSD post hoc test was used to determine which groups the difference was between. When the data were examined, statistically significant relationships were found between personality, religiosity and life satisfaction.