Dijital hastane uygulamalarının çalışan memnuniyeti üzerine etkisi
Effect of digital hospital applications on employee satisfaction
- Tez No: 785585
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı sağlık kurumlarında verilen hizmetlerin kalite ve verimliliğini yükseltebilmek için hastanelerde uygulanan dijital hastane sistemlerinin çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırmak ve elde edilen bulgular ışığında gerekli önerileriler de bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini kamu hastanesi olan 6. Seviye Dijital hastane sertifikasına sahip Trabzon'daki iki kamu hastanesi çalışanlarından basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilen 274 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma anket ve mülakat yöntemiyle yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 21.0 ve Lisrel 8.71 programları ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada dijital hastane uygulamaları ile çalışan memnuniyeti arasında pozitif yönde anlamlı güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmada dijital hastane uygulamaları görüşler boyutu çalışan memnuniyetini %69.5 oranında anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışanların dijital hastane uygulamalarından ortalama %90 oranında memnun oldukları bulunmuştur. Sonuç: Dijital hastane uygulamaları ile memnuniyet arasında pozitif yönde bir ilişki durumu olduğu belirlenmiştir. Dijital hastane uygulamaları çalışan memnuniyetini pozitif yönde etkilemektedir. Çalışma kapsamında dijital hastane uygulamalarına bakış açısı cinsiyet, yaş ve meslekte çalışma yılına göre anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Bilimsel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırma sonucunda Dijital hastanelerde kağıt tüketiminden tasarruf sağlanırken bunun tam aksi olarak poşet israfı artmıştır. Bir hastanede dijital hastane unvanını kazandıktan sonra çalışan memnuniyetlerinde artış meydana gelirken diğer hastanede çalışan memnuniyetlerinde azalma meydana gelmiştir. Bu memnuniyet azalmasının nedenleri araştırılmıştır. Çalışmada personellerin dijital hastane uygulamaları için verilen eğitimlerin yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the effect of digital hospital systems applied in hospitals on employee satisfaction in order to increase the quality and efficiency of the services provided in health institutions and to make necessary suggestions in the light of the findings. Material and Method: Quantitative and qualitative research techniques were used in the research. The sample of the research consists of 274 healthcare professionals selected by simple random sampling method from two public hospital employees in Trabzon who have 6th Level Digital hospital certificate, which is a public hospital. The research was carried out by questionnaire and interview method. The obtained data were analyzed with SPSS 21.0 and Lisrel 8.71 programs. Results: In the study, a strong positive relationship was found between digital hospital applications and employee satisfaction. In the study, it was determined that the dimension of opinions of digital hospital applications significantly and positively affected employee satisfaction at the rate of 69.5%. It has been found that the employees are satisfied with the digital hospital applications at an average of 90%. Conclusion: It has been determined that there is a positive relationship between digital hospital applications and satisfaction. Digital hospital applications affect employee satisfaction positively. Within the scope of the study, it was examined whether there is a significant difference in the perspective of digital hospital applications according to gender, age and working year in the profession. No scientifically significant difference was found. As a result of the research, while paper consumption was saved in digital hospitals, on the contrary, the waste of bags increased. After gaining the title of digital hospital in one hospital, employee satisfaction increased, while employee satisfaction decreased in another hospital. The reasons for this decrease in satisfaction were investigated. In the study, it was determined that the training provided for the digital hospital applications of the personnel was insufficient.