Yüksek hızlı raylı sistem aracı ile esnek yapı arasındaki titreşim azaltılması için pasif sistem absorber tasarımı
Passive system absorber design for vibration reduction between high-speed rail vehicle and flexible structure
- Tez No: 785599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada pasif titreşim sönümleyici (PTS) ile tren-yapı etkileşimi problemi, sayısal yaklaşım kullanılarak analiz edilmiştir. Kütle, yay ve amortisör elemanlarına sahip 10-SD araç vagonu, yüksek hızlı tren (YHT) fiziksel modelini oluşturmaktadır. YHT modeli sadece vagonu olmayan bir motorlu aracı içermektedir. Esnek yapı, basit mesnetli sınır koşulları ve sabit kesit alanı ile Euler-Bernoulli kiriş teorisine göre modellenmiştir. Ardından, meydana gelen tren köprü etkileşimden kaynaklanan aşırı titreşimleri sönümlemek için yapıya bir PTS eklenmiştir. PTS'nin parametreleri, kirişin ilk baskın titreşim frekansına göre belirlenmiştir. PTS'nin yapı üzerindeki konumunun, tren yapısı etkileşiminden kaynaklanan titreşimi sönümleme üzerindeki etkisi, farklı YHT'lerin sabit hareket hızları için analiz edilmiştir. Sonuç olarak tren sabit hareket hızı için hem tren hem de yapı nedeniyle titreşimleri sönümleme üzerine PTS'nin performans analizi yapılmıştır. PTS'nin esnek yapıya uygulanmasının hem YHT'ler hem de yapılar için rahatsız edici titreşimleri sönümlemekte etken bir çözüm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of train-structure interaction with passive vibration absorber (PVA) is analyzed using a numerical approach. The 10-DOF wagon with mass, spring and shock absorber elements constitutes the physical model of the high speed train (HST). The HST model only includes a motor vehicle without a wagon. The flexible structure is modeled according to the Euler-Bernoulli beam theory with simply supported boundary conditions and constant cross-sectional area. Then, a PVA was added to the structure to dampen the excessive vibrations caused by the train-bridge interaction. The parameters of the PVA were determined according to the first dominant vibration frequency of the beam. The effect of the position of the PVA on the structure on damping vibration caused by train structure interaction is analyzed for the constant travel speeds of different HST s. As a result, the performance analysis of PVA on damping vibrations due to both the train and the structure has been made for the train constant travel speed. The application of PVA to flexible structure has proven to be a very effective technique in reducing disturbing vibrations for both HST s and structures.