Raylı ulaşım aracı için kontrol ve kumanda sisteminin tasarımı
Light rail vehicle control system design
- Tez No: 103983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
RAYLI ULAŞIM ARACI İÇİN KONTROL VE KUMANDA SİSTEMİNİN TASARIMI ÖZET Elektrikli ulaşım araçları günümüzde enerji sorunu ve çevre kirliliği nedenleriyle en uygun ulaşım sistemi durumundadır. Başlangıçta sadece basit kumanda aygıtları ile çalıştırılan araçlar gelişen teknoloji yardımıyla ileri düzeyde kontrol ve kumanda sistemleri ile donatılmıştır. Çağdaş ulaşım araçları onlarca giriş ve çıkış noktası bulunan hareketli endüstriyel sistemler gibi düşünülebilir. Endüstriyel kontrol ve kumanda sistemleri tasarlama metodları ve gerçekleme yöntemleri ulaşım aracı için de kullanılabilir. Bir ulaşım aracı kontrol ve kumanda sisteminin tasarımında en önemli aşama ihtiyaca uygun, esnek ve ucuz bir kontrolör seçmektir. Belirlenen ihtiyaçlar göz önüne alındığında en uygun çözümün PLK olacağı görülmektedir. PLK nin görevi sürücü kişi tarafından verilecek kumandaları ve kontrol isteklerini değerlendirmek, ve aracın istenilen davranışı sağlaması için gerekli lojik fonksiyonları gerçeklemek ve kontrol işaretlerini üretmek ve vagonlar arası iletişimi sağlamaktır. Kumanda sisteminin tasarımı için aracın tüm kumanda büyüklükleri çıkartılmıştır ve lojik fonksiyonlar halinde elde edilmiştir. Bu aynı zamanda PLK seçimi için bir etken olmuştur. Kontrol sisteminin tasarımı için aracın hareket kontrolündeki istenilen davranış kriterleri ortaya konmuştur. Ergonomik standartlar göz önünde bulundurularak şuurlar belirlenmiş ve sistem davranışının kütle ve tekerlek yarıçapı değişiminden dolayı oluşan model değişikliklerinin sebep olduğu davranış bozukluklarından en az derecede etkilenmesi için parametrik dayanıklı kontrol yöntemleri ile kontrolör parametreleri belirlenmiştir. İletişim sisteminin tasarımında vagonlar arası aktarılması gereken veriler belirlenmiş ve hızlı, güvenilir bir iletişim kurulması için donanım seçilerek gerekli algoritma kurulmuştur. xu
Özet (Çeviri)
LIGHT RAIL VEHICLE (LRV) CONTROL SYSTEM DESIGN SUMMARY Electrical transporting vehicles most appropriate transporting system because of energy sources lackness and ecological pollution. At the beginning vehicles were controlled by simple control apparatus, by the development in technology control systems were improved. Contemporary LRV's can be assumed industrial systems, which have tens of inputs and outputs. Design and realizing tools for industrial control systems can be used for LRV's. Most important phase at control system design is choosing most efficient, flexible and cheap controller. When we consider demands, it is evident that most proper controller is programmable logic controller (PLC). Tasks of PLC are getting commands and references of driver person and realizing logical functions and control signals for motion and communicate with other wagon's PLCs The first step to design and realize logical functions is to define logical states, input and outputs. Realizing logical functions was very important reason to choose PLC for controller. Before control system design systems response criterion was defined. Because of ergonomical standarts some boundaries are determined. Aim of design was figured as to hold response in these boundaries despite changing of mass and diamater of wheels of vehicle. Solution is found by usind robust control system design with parametric approach. In designing of communication system the datas, which had to be, carried wagon to other are determined and selected appropriate hardware and structured required algorithm. Xlll