Gemiler arasında kargo transferi için dikey iniş kalkış yapabilen insansız hava aracı uçuş kontrol bilgisayarı kavramsal sistem tasarımı
Unmanned aeriaal vehicle flight control computer conceptual system design for cargo transfer between ships
  1. Tez No: 785626
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Havacılıkta olduğu gibi, denizcilikte de hataların ve kazaların oluşma olasılıklarının ve insan hayatına, çevreye ve değerli mal kaybına etkisinin mümkün olduğunca azaltılması amaçlanır. European Aviation Safety Agency (EASA) benzeri bir otorite olan International Maritime Organization (IMO), denizcilikte icra edilecek operasyonlar ile ilgili düzenlemeleri belirler. IMO'nun başlıca sorumluluk alanları arasında deniz taşımacılığında emniyetin ve güvenliğin sağlanması ve gemilerden kaynaklı oluşabilecek çevre kirliliğini önlemek yer alır. uçuş kontrol bilgisayarı (UKB) bir uçuş kontrol sisteminin en temel alt sistem parçasıdır. Bu tezde, açık deniz ve okyanuslarda bir gemiden diğer bir gemiye (Ship To Ship) faydalı yük transferi yapabilen, dikey iniş kalkış kabiliyeti olan insansız bir hava aracında (İHA) kullanılacak uçuş kontrol bilgisayarının kavramsal sistem tasarımı sunulmaktadır. Bu tip bir İHA ile bir gemiden diğerine faydalı yük transfer edilirken harcanan adam-saat, maliyet ve zaman azaltılabilir. Kavramsal sistem tasarımı yapılırken fonksiyonel analiz (functional analysis) yaklaşımı kullanılmıştır. Fonksiyonel analiz aşamasında ilk önce fonksiyonel ağaç (functional tree) tasarımı gerçekleştirilmiştir. Fonksiyonel ağaç oluşturulduktan sonra fonksiyon-ürün ilişki matrisi oluşturulmuştur. Bu matris bilgisi kullanılarak da ürün ağacı meydana getirilmiştir. Kavramsal tasarımda UKB ile doğrudan veri alışverişinde bulunan bileşenler GNSS (Global Navigation Satellite Systems) sensörü, atalet seyrüsefer sistemi (INS/IMU), yükseklik ölçer (Altimeter), veri bağlantısı (Data Link), kamera ve seyrüsefer ışıkları olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in aviation, it is aimed to reduce the possibility of errors and accidents in maritime and the effect of human life, environment and loss of property as much as possible. The International Maritime Organization (IMO) determines regulations on operations to be carried out in maritime, like European Aviation Safety Agency (EASA) in aviation.. The main areas of responsibility of IMO include ensuring safety and safety in maritime transportation and preventing environmental pollution from ships. The flight control computer (UKB) is the most basic subsystem of a flight control system. In this thesis, unmanned aerial vehicle flight control computer conceptual system design for cargo transfer between ships (Ship to Ship) in the open sea and oceans is proposed. With this type of UAV, a useful load from one ship to another can be reduced when the man-hour, cost and time spent. Functional analysis approach is used to design conceptual system. In the functional analysis phase, the functional tree is first designed. After the functional tree is created, the relationship matrix of the function-product is created. Using this matrix information, a product tree is created. In conceptual design, the components that exchange data directly with UKB were selected as GNSS (Global Navigation Satellite Systems) sensors, inertia navigation system (Ins/IMU), height meter (Altimeter), data connection (data link), camera and navigation lights.