Fiziksel ve jeoteknik özelliklere dayalı zemin sınıflandırmasının etkisi
Influence of soil classification based on physical and geotechnical properties
  1. Tez No: 785631
  2. Yazar: BALSAM KHALID HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Zemin özellikleri tahmini çok ciddi ve yapı olarak önemlidir ve üzerine uygulanan yüklerden kaynaklanan gerilmelerden etkilenen zemin örtüleri için kullanılan fiziksel, kimyasal ve mühendislik özellikleri ile ilgilidir. Jeoteknik analiz, üzerinde belirli yapılar olması durumunda zemin tutumunu gerçekleştirmek için zeminin konumunu ve analizini ve bunun fiziksel, kimyasal ve mühendislik özellikleri ile ilişkisini keşfetmeyi içerecek şekilde genişliyor. Jeoteknik tahmin, geometrik özelliklerin analizini ve birleşme, yüzleşme ve sıkıştırılabilirlik olarak zemin üzerindeki gerilme etkisini içerir.
Özet (Çeviri)
Soil properties estimate is very serious and major in structure and related on the physical, chemical, and engineering properties employed for soil covers that are influenced by the stresses from the loads enjoined on it. The geotechnical analysis is extending to contain discovering the location and analysis of soil and its relation with physical, chemical, and engineering properties soil to realize soil attitude in the situation of definite constructions on it. Geotechnical estimation contains the analysis of geometric possessions, and the stress impact on the soil as unification, confrontation, and compressibility.