Suni mera ve entansif koşullarda ivesi kuzuların besi performansının belirlenmesi
Determination of fattening performance of awassi lambs in artificial pasture and intensive conditions
  1. Tez No: 785632
  2. Yazar: BEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı İvesi erkek kuzularının suni mera ve entansif koşullardaki besi performansları ve besinin ekonomik analizinin karşılaştırılmasıdır. Sütten kesim sonrası 80 baş İvesi kuzular konsantre yemi sınırlanan suni mera ve ad libitum olarak beslenen entansif grup olarak ikiye ayrılmıştır. Entansif grup için; hayvan başı 100 g yonca ve serbest olarak besi yemi verilmiştir. Besi 56 gün sürmüş ve %15.81 ham protein 2815.32 kcal/kg ME içeren besi yemi kullanılmıştır. Canlı ağırlığının %1.5 kadar konsantre yem ile sınırlanan suni mera grubu kuzular merada en az 6-8 saat otlatılmıştır. Entansif ve suni mera gruplarının besi sonu canlı ağırlıkları sırasıyla 40.30 ve 38.51 kg, toplam canlı ağırlık kazançları 14.93 ve 15.54 kg, günlük canlı ağırlık artışı 0.267 ve 0.278 kg/gün olarak bulunmuştur. Suni meranın ADF, NDF, ham protein ve kuru madde oranları sırasıyla %33.9, %53.8, %16.5 ve %94.3 bulunmuştur. Besininin masraf/hasıla oranı bakımında suni mera grubu kuzular entansif gruptaki kuzulardan daha avantajlı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, kuzuların entansif ve yapay mera koşullarındaki besi performanslarının benzer olduğu, ancak besleme maliyeti açısından suni merada beslemenin entansif besi sistemine göre daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the fattening performances and economic analysis of the fattening system of male lambs under the artificial pasture and intensive conditions. After the Post-weaning, 80 lambs were divided into two groups; the artificial pasture group which was fed on artificial pasture and concentrate feed and the intensive group was fed ad libitum and grazing. For the intensive group, 100 g alfalfa per animal and ad libitum concentrate feed was given. Fattening lasted 56 days and concentrate feed containing 15.81 % crude protein and 2815.32 kcal/kg ME was used. The lambs in the artificial pasture group, which were limited to 1.5% concentrate feed of their live weight, were grazed for at least 6-8 hours in the pasture. The finishing live weights of the intensive and artificial pasture groups were 40.30 and 38.51 kg, total live weight gains were 14.93 and 15.54 kg and daily live weight gains were 0.267 and 0.278 kg/day, respectively. The ADF, NDF, crude protein and dry matter ratios of the artificial pasture were found to be 33.9%, 53.8%, 16.5% and 94.3%, respectively. It was determined that the lambs in the artificial pasture group performed better than the lambs in the intensive group in terms of the cost/output ratio of the fattening. The results concluded that the fattening performances of the lambs in intensive and artificial pasture conditions were similar, but in terms of the cost of feeding, feeding in the artificial pasture was better than the intensive fattening system.