Türkiye'de dijital mecrada haber takip pratikleri: Din görevlileri örneği
News follow-up practices in digital media in Türkiye: The example of religious officials
- Tez No: 785642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve internetin sunduğu olanaklarla birlikte geleneksel gazetecilik değişmiş ve internet gazeteciliği ortaya çıkmıştır. Öncelikle içeriklerini doğrudan internet ortamına taşıyan gazete sahipleri, daha sonra internete özel içerikler üretmeye başlamışlar ve gelinen noktada gazetelerin basılı halini durdurarak yayın hayatına dijital ortamda devam etmeye başlamışlardır. İnternet haberciliği ile haberin sunulduğu mecra yani araç değişirken haberin bulunması, işlenmesi ve dağıtımında da köklü değişimler yaşanmıştır. Buna bağlı olarak okurun haber takip pratikleri de değişmiştir. Bu araştırmada, din görevlilerinin internet haberciliğine ilişkin görüş, algı ve düşüncelerinin, internet haberlerini takip etme alışkanlıklarının ve internet haberlerine olan güven düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca katılımcıların internet kullanma becerileri ile internet haberlerini takip etme gerekçeleri ve bu gerekçelerin sosyo-demografik değişkenlere göre analiz edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve 502 din görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda din görevlilerinin internet ve internet araçlarını sıklıkla kullandıkları ancak yaş seviyesi arttıkça internet ve internet araçlarını kullanma becerilerinin azaldığı belirlenmiştir. Bunun yanında katılımcılarda yaş düzeyi arttıkça internet sitelerinde geçirilen sürelerin de arttığı ortaya çıkmıştır. Öte yandan, erkek katılımcıların internet haberlerini en çok takip ettikleri platformların başında sırasıyla bağımsız internet haber siteleri ve Facebook, kadın katılımcıların internet haberlerini en çok takip ettikleri platformların başında ise Instagram ve bağımsız internet haber sitelerinin geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, din görevlilerinin internet haberlerini takip etme nedenlerinin;“Rahatlama ve Güvenilir Bilgi Kaynağı”,“Habere Erişimde Kolaylık ve Etkileşim”,“Eğlence ve Bilgilenme”,“Haber Takip Etme ve Kolaylık”,“Vakit Geçirme ve Bilgi Paylaşımı”olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developments in communication technologies and the opportunities offered by the internet, traditional journalism has changed and internet journalism has emerged. First of all, the owners of the newspapers, who carried the contents of the newspapers directly to the Internet, then started to produce special content for the Internet, and at this point, they stopped the printed version of the newspapers and started to continue their publication life in the digital environment. While the media, that is, the vehicle, in which the news is presented with internet journalism, radical changes have been experienced in the finding, processing and distribution of the news. Accordingly, the news follow-up practices of the readers have also changed. In this research, it is aimed to determine the opinions, perceptions and thoughts of religious officials about internet journalism, their habits of following internet news and their level of trust towards internet news. In addition, it was aimed to examine the internet usage skills of the participants and the reasons for following the internet news and these reasons according to the socio-demographic variables. The research is a quantitative research and a relational survey model was used. In the research, convenience sampling method was used and it was carried out with the participation of 502 religious officials. As a result of the research, it was determined that religious officials frequently use the internet and internet tools, but as the age level increases, their ability to use the internet and internet tools decreases. In addition, it was found that as the age level of the participants increased, the time spent on internet sites also increased. On the other hand, it has been determined that independent internet news sites and Facebook are the leading platforms that male participants follow the internet news most, respectively, and Instagram and independent internet news sites are the leading platforms that female participants follow the internet news the most. In addition, in the study, the reasons for following the internet news of religious officials; It was concluded that“Relief and Reliable Information Source”,“Ease and Interaction in Accessing the News”,“Entertainment and Information”,“Following News and Convenience”,“Spending Time and Information Sharing”.