Investigation of the role of extracellular matrix and tumor microenvironment keratan sulfate proteoglycan composition in cancer metastasis
Tümör mikroçevresi ve hücre dışı matriks keratan sülfat proteoglikan kompozisyonun kanser metastazındaki rolünün araştırılması
  1. Tez No: 785641
  2. Yazar: ESRA ERSÖZ GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. DR. HANI ALOTAIBI, DR. GÜLÇİN ÇAKAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Onkoloji, Biotechnology, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hücre dışı matriks (HDM), proteoglikanlar, kollajenler ve adezyon molekülleri dahil olmak üzere çeşitli makromoleküllerden oluşan kompleks bir yapıdır. HDM, sertlik ve elastikiyet gibi fiziksel özelliklerin belirlenmesinde, hücre-hücre ve hücre-HDM etkileşimlerinin düzenlenmesinde, kemokin difüzyonunda ve hücre sinyal iletiminin düzenlenmesinde önemli roller oynar. Son bulgular, HDM'nin, tümör mikroçevresinde kanser hücrelerinin sadece migrasyonunu değil aynı zamanda sinyal iletiminin düzenlenmesini de etkileyerek metastazda rol aldığını göstermektedir. Proteoglikanlar (PG'ler), kanserin ilerlemesinde rol oynayan önemli HDM bileşenleridir. PG'ler, farklı tipte glikozaminoglikan zincirleri ile kovalent olarak bağlanmış protein içeren çok geniş bir ailedir. Glikozaminoglikan (GAG) tiplerine göre hiyalüronanlar, dermatan/kondroitin sülfatlar, heparan sülfatlar ve keratan sülfatlar olmak üzere dört gruba ayrılırlar. Heparan sülfat ve kondroitin sülfat hakkında tümör gelişiminde ve kanser ilerlemesinde rol oynadığını gösteren kapsamlı araştırmalar vardır; ancak Keratan Sülfat Proteoglikanların rolü daha az anlaşılmıştır. Lumikan gibi bazı KSPG'ler hücre çalışmalarında metastazla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, KSPG'lerin doku mikroçevresindeki etkisini araştıran hiçbir çalışma bildirilmemiştir. Farklı KSPG'leri inaktive etmek için, sülfasyon inhibe edilebilir çünkü glikozaminoglikanların sülfasyonu, KSPG işlevi için gereken en önemli modifikasyondur. Bu çalışmada, bir zebrabalığı KSPG sülfatlama enzimi mutasyona uğratılmış ve işlev kaybı mutantları elde edilmiştir. Daha sonra, meme kanseri ve melanom kanseri hücrelerinin metastatik potansiyeli, KS sülfasyon seviyelerinin değiştirildiği konakçı ortamda ksenograft yöntemiyle incelenmiştir. Bu çalışma sonuçları KSPG'lerin tümör mikroçevresi ve metastaz oluşumundaki önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The extracellular matrix (ECM) is a complex structure that consists of several macromolecules including proteoglycans, collagens and adhesion molecules. ECM plays important roles in determination of physical properties such as stiffness and elasticity, regulation of cell-cell and cell-ECM interactions, chemokine diffusion and modulation of signal transduction. Recent findings suggests that ECM takes part in cancer metastasis; not only by affecting the permissiveness of the microenvironment for migration but also by regulation of signal transduction. Proteoglycans (PGs) are important ECM components, that have been implicated in cancer progression. PGs are a large family that contain several proteins covalently bonded with different types of glycosaminoglycan chains. They are divided into four groups according to their Glycosaminoglycan (GAG) types: hyaluronans, dermatan/chondroitin sulfates, heparan sulfates and keratan sulfates. There is extensive research that implicates heparan sulfate and chondroitin sulfate in tumor development, and cancer progression but the roles of Keratan Sulfate Proteoglycans are less understood. Some KSPGs of the cancer cell such as lumican has been implicated in metastasis. However, no studies were reported that investigated the effect of KSPGs in the tissue microenvironment. In order to inactivate different KSPGs, sulfation can be inhibited since sulfation of glycosaminoglycans is the most important modification required for KSPG function. In this study, a zebrafish KSPG sulfating enzyme has been mutated, and loss of function mutants were obtained. Next, the metastatic potential of breast cancer and melanoma cancer cells were examined by xenograft method in the host environment where Keratan Sulfate sulfation levels were altered. The results indicate to the importance of KSPGs in tumor microenvironment and metastasis initiation.