Özgecan Aslan cinayeti: Twitter üzerinden eleştirel bir okuma
Murder of Ozgecan Aslan: A critical reading
- Tez No: 524585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BİRSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeni medyanın, gündelik yaşamda etkisini artırmasıyla birlikte gündemi takip etmek için en çok tercih edilen mecra olduğu görülmektedir. Eğlence, eğitim, iletişim, ülke ve dünya gündeminden haberdar olma gibi çeşitli nedenlerle kullanılan internet, sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle farklı bir boyut kazanmıştır. İnternetten önce kitlesel bir iletişim süreci izleyen medya, internetle beraber okuyucu/izleyici/dinleyicileriyle karşılıklı bir etkileşim sürecine girmiştir. Eskiden sadece“haberdar olan”,“haberi tüketen”olan vatandaş, sosyal medyada“haberdar eden”,“haberi üreten”konumuna da geçmiştir. Medya içeriklerinde kaynak olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Özgecan Aslan cinayeti üzerinden Türkiye'de kadına bakış sosyo-ekonomik, kültürel ve politik olarak incelenmiş, Türkiye'de kadın politikalarıyla ilişkisi ortaya konuşmaya çalışılmıştır. Araştırma alanını ise yeni medya oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda Türkiye'de kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin farklı politikalar altında değerlendirildiği saptanmıştır. Yeni toplumsal hareketler bağlamında dijital aktivizmin, ortak bir konuyla ilgili toplumun genel kanısını değiştirme ve davranışlarda değişiklik yaratmada etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
New media is seen as most preferred medium as it lifts its effectiveness on daily life. Internet is used for pleasure, education, to be awared of counrty and world's agenda and it took on another dimension by social media. Before internet, media was mass, but with internet a new communication course which media is in interaction with reader/audience/listener has arised. Citizen who was just“be informed”,“consume news”, became“to inform”,“produce news”in social media. Furthermore, they are started to use as source in media contents. In this research, aspect about women in Turkey is analyzed by socio-economically, culturally and politically via murder of Özgecan Aslan. The research area is constituted by new media. It has been observed from the research that violence and femicides are utilized under different policies. Digital activism as part of new social movements is not effective to change common idea and modify behaviour.