Gazeteciliğin dijital dönüşümü ve spor haberciliğine etkileri: YouTube örneği
Digital transformation of journalism and its effects on sports journalism: The example of YouTube
  1. Tez No: 785646
  2. Yazar: TARIK PULURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, İletişim Bilimleri, Journalism, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda bireylerin habere ulaşma süreç ve yöntemlerinde önemli farklılıklar yaşandığı, geleneksel anlamda yapılan gazetecilik faaliyetlerinin etkinlik alanı daralırken dijital medyanın her geçen gün biraz daha ön plana çıktığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada toplumların hayatında son derece önemli bir konumda yer alan internet teknolojisinin gelişim sürecinden, gazetecilik mesleğine getirdiği yeniliklerden, yeni medya kavramından ve medya sektöründe yaşanmakta olan dijital dönüşümün spor haberciliğine olan etkilerinden bahsedilmektedir. Çalışmanın araştırma kısmında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve daha önce geleneksel medya kuruluşlarında çalışmış olup günümüzde dijital medyada spor haberciliği yapmakta olan profesyonel spor gazetecileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gazetecilerin geleneksel spor medyası ve dijital spor medyası arasında gözlemledikleri farklılıkların birinci ağızdan değerlendirildiği bu çalışmada, dijital medyada üretilen içeriklerin kalitesinin geleneksel medyaya oranla daha iyi seviyelerde olduğu, dijitalde çalışmanın gazetecileri pozitif yönde etkilediği, ilerleyen yıllarda televizyon, gazete ve radyo gibi geleneksel medya araçlarının yerlerini tamamıyla dijital platformlara bırakabileceği yönünde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been significant differences in the processes and methods of access the news. It is observed that while the field of journalism activities carried out in the traditional sense is shrinking, digital media is coming to the forefront more and more every day. In this study, the development process of internet technology, which occupies an extremely important position in the life of societies, the innovations it brings to the journalism profession, the concept of new media and the effects of the digital transformation in the media sector on sports journalism are mentioned. In the research part of the study, the semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used. Interviews have been conducted with professional sports journalists who have previously worked in traditional media organizations and are currently doing sports reporting in digital media. In this study, which it is aimed to evaluate first-hand the differences observed by journalists between traditional sports media and digital sports media, a wide variety of findings were reached, such as the quality of the content produced in digital media is at a better level than the traditional media, working in digital media has a positive effect on journalists and traditional media tools such as television, newspaper and radio may be completely replaced by digital platforms in the coming years.