Seramık tozların granülasyonunun anlaşılması: (A12O3) özelınde çalışmalar
Understanding granulation of ceramic powders: Case study (A12O3)
- Tez No: 785657
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alümina olarak da bilinen Alüminyum Oksit, kurşun geçirmez kalkanların üretimi de dahil olmak üzere geniş bir ticari uygulama yelpazesine sahip seramik malzemedir. Aluminanın sertlik, dayanıklılık ve yoğunluk gibi özelliklerini geliştirmek için araştırmacılar malzemenin işlenmesini iyileştirmeye odaklanmışlardır. Bu çalışma, alüminanın akışkanlığını, parçacık boyutunu ve granüllerin kırılabilirliğinin geliştirilmesine odaklanarak, alüminyum oksitin (alumina) granülasyon sürecini ve özelliklerini araştırmaktadır. Sprey kurutma tekniği, granüllerin çeşitli parametreler aracılığıyla özelliklerinin kontrol edilmesi için incelenmiştir. Kontrollü işleme koşullarında üretilen granüllerin özellikleri, Taramalı elektron mikroskobu SEM, parçacık boyutu analiz cihazı, akışkanlık repoz açısı testi ve uniaxial pres testleri kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, kurutma odalarındaki farklı konumlardan toplandığında granül boyutunda 17,7 μm'den 29,9 μm'ye kadar bir artış olduğunu göstermiştir. Çalışma, nanometrik alumina tozlarının sprey kurutma üzerindeki çeşitli deneysel parametrelerin sonuclar üzerindeki etkisini sunmaktadır. Çamur Özellikleri ve sprey kurutma prosesinin parametreleri granül boyutunu ve granüllerin akış özelliklerini etkilemiştir. Literatürde vurgulanan belirli parametrelerin, özellikler üzerinde minimum etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aluminum oxide, also known as alumina, is a ceramic material with a wide range of commercial applications, including the production of bulletproof shields. To improve the properties of alumina, such as toughness, hardness, and density, researchers have focused on improving the processing of the material. This study investigates the granulation process and properties of aluminum oxide (alumina) granules, with a focus on improving flowability, particle size, and crushability. The spray drying technique is explored as a means of controlling the properties of the granules through various parameters. The characteristics of the granules produced under controlled processing conditions were studied using a scanning electron microscope, particle size analysis device, flowability repose angle test, and uniaxial pressing tests. The results showed an increase in granule size from 17.7 μm to 29.9 μm when collected from different positions in the drying chambers. The study presents the influence of various experimental parameters on the outcome of the spray drying of nanometric alumina powders. Slurry as well as spray drying condition parameters influenced the granule size and granules flow properties. Certain parameters emphasized in the literature were observed to have minimal influence on properties in contrast to literature reports.